Památník Bedřicha Smetany v Obříství

Památník Bedřicha Smetany v Obříství

 

 

 

Okres :

 

Mělník

Oblast :

 

Jižní Čechy

 Kraj :

 

Středočeský kraj  

 

 

Píše se rok 1784 a rozvodněné Labe smetlo z povrchu zemského vesnici Semilkovice nedaleko Obříství.
Obyvatelé zničené obce se však rozhodli založit novou osadu, kterou nazývají Lamberk a budují ji dál od řeky.

Roku 1849 v Lamberku koupil usedlost s č.p. 12 ředitel obřístevského panství František Ferdinandi, kam se nastěhoval se svojí početnou rodinou. O pět let dříve, tedy v roce 1844 si František Smetana, otec Bedřicha Smetany, najal jako sládek zdejší pivovar. Obě rodiny se tak začaly přátelit, takže do Obříství se Bedřich Smetana dostal ve svých dvaceti letech. Bedřichův mladší bratr Karel se dokonce do rodiny Ferdinandiů přiženil.

Bedřicha Smetanu v roce 1859 potkala těžká rána osudu, kdy mu zemřela milovaná manželka. Zdrcený Smetana se nejprve uchýlil ke své matce a později jej jeho bratr Karel vzal na Lamberk, do rodiny Ferdinandiů, aby přišel na jiné myšlenky. V krátkém čase Smetanovo srdce zahořelo k mladé Barboře, kterou znal jako malé děvčátko a kterou po letech spatřil jako krásnou mladou dámu. O rok později (1860) si Bedřich Smetana bere Barboru Ferdinandiovou za manželku.

Lamberk se tak stal místem Smetanových pobytů, kde rád tvořil a cvičil před svou cestou do ciziny. Nejčastěji zde pobýval v době, kdy skládal Prodanou nevěstu, zde koupil jedno bezejmenné libreto k této opeře a zde tomuto dílu dal jméno, které zná každý. Díky svému pobytu na Lamberku mohl ve své tvorbě dokonale vystihnout venkovské prostředí a mezilidské vztahy na vesnici. Snad právě proto bylo toto dílo prostým lidem tak blízké.

Obrovský úspěch Bedřicha Smetany jej začal z Lamberka odvádět, už nebylo tolik času a možností. Smetana často jezdil do ciziny, ale každý rok na Lamberk alespoň jednou zajel, nikdy na Lamberk nezapomněl.

V Lamberku, v místě milých vzpomínek, hledal Bedřich Smetana útěchu po nejtěžší ráně osudu – když zcela ztratil sluch.
Naposledy přijel Smetana na Lamberk 10. srpna 1881, v době ještě posledního zbytku sil.

Pamětní síň Bedřicha Smetany byla slavnostně otevřena 9.9.1956. Nikoliv však na Lamberku, ale pouze provizorně v budově bývalé pošty poblíž zámku v Obříství. Teprve v roce 1968 byla expozice přestěhována do původní Ferdinandiovské usedlosti, kde byla dokončena nákladná a rozsáhlá rekonstrukce.
V roce 2002 však byla usedlost zaplavena vodou při povodni Labe a Vltavy – voda dosahovala do výše jednoho metru. Objekt byl v nákladu zhruba 3 milionů korun znovu zrekonstruován, slavnostně byl znovuotevřen 28.června 2007.

 

Památník Bedřicha Smetany v Obříství

 

 

 

Památník Bedřicha Smetany v Obříství 

 

 

 

Památník Bedřicha Smetany v Obříství 

 

 

 

Text : 

I. Jalovecká

 

 

 

 

 

 

 

Přidat nový turistický cíl

 

 

 

 

 

Možnosti ubytování v okolí turistického cíle

 

 

Pension Prizmex

Pension Prizmex

Praha

Praha

Praha

Podrobnosti

 

 

 

 

 

 

 

PRIMA DOVOLENÁ a CZECH-SLOVAKIA.INFO - specialista na ubytování v České a Slovenské republice.

 

 

 

Český ráj - Přehled ubytování - www.ceskyraj.info