Osmý div světa - Hrad Trosky

L.  Sluka - 31.3.2005

Dalším tipem na výlet je osmý div světa - hrad Trosky. Nejvýraznější dominanta Českého ráje, jedna z nejnavštěvovanějších památek u nás. Hrad opředený bájemi a pověstmi. Údaje aktualizovány pro rok 2005.

Hrad Trosky leží v malebné krajině, kde vytváří pozoruhodnou siluetu, jež se stala symbolem Českého ráje. Originální podoba hradu vychází z přírodního útvaru na kterém byl postaven. Hrad Trosky je raritou i v celosvětovém měřítku.

Info 2005 :

Návštěvní doba :

duben : soboty, neděle, svátky od 08,30 do 16,00 hodin
květen - srpen : úterý - neděle od 08,30 do 18,00 hodin (pondělí zavřeno)
září : úterý - neděle, od 08,30 do 16,00 hodin (pondělí zavřeno)
říjen : soboty, neděle, svátky od 08,30 do 16,00 hodin

Poslední prohlídka : 30 minut před ukončením provozní doby !

Vstupné : Plné základní vstupné : 40,- Kč., snížené vstupné (senioři nad 65 let, žáci všech zákl. škol, studenti po předložení dokladu o studiu, držitelé karty ISIC, ITIC, IYTC, invalidé po předložení průkazů ZTP, ZTPP) 25,- Kč. Děti do 6 let 10,- Kč.
Psi : 10,- Kč.

Při konání doprovodných akcí se vstupné stanovuje zvlášť.

Adresa : Hrad Trosky, 512 63 Rovensko pod Troskami

Tel. : 481 313 925

E-mail : hrad@trosky.cz

WWW stránky : http://www.trosky.cz

Zpřístupněné jsou obě vyhlídky – pod věží Pannou a ve věži Baba (od r. 2000).

Fotografie hradu Trosky, které nám do redakce Rajnetu zaslal laskavý čtenář, pan Michal Konvička (pro zvětšení fota klikni na obrázek).

Historie hraduPrvní zmínka o hradu pochází z r. 1396. Hrad dal postavit Čeněk z Vartemberka, k zajištění svých statků na jičínsku. Hrad maximálně využíval přírodního terénu. Na strmých Hrad Trosky od jihu.čedičových skalách sopečného původu vyrostly dvě věže. Na vyšším vrcholu (60 metrů) věž Panna, která je čtyřboká. Na nižším vrcholu (50 m) pak pětiboká věž Baba. Jádro hradu bylo vesměs dřevěné a tvořily ho paláce. Stavebním materiálem byl převážně čedič, pískovec a dřevo.
Čeněk z Vartemberka však hrad brzy prodal králi Václavu IV., od kterého jej získal Ota z Bergova, který se na hradě uvádí již v roce 1399. Páni z Bergova stranili Zikmundovi Lucemburskému a Trosky se staly opěrným bodem katolíků proti husitům (stejně tak jako hrady Kost, Frýdštejn, Bezděz, Kumburk, Ralsko).
Po Lipanech (1434) se hradu zradou zmocnil pověstný zemský škůdce – loupeživý rytíř – Kryštov Šof z Helfenburka se svým společníkem Švejkarem. Došlo k tomu v letech 1438 či 1439. Ota ml. z Bergova byl při tom zajat. Svého majetku se opět ujal v roce 1444.

Zajímavost : Ota ml. z Bergova pro vlastní obohacení neváhal v roce 1415 přepadnout a vyloupit klášter v Opatovicích nad Labem. Podle pověsti ukryl uloupený poklad na Troskách.(viz též www.trosky.cz – odkaz „jeskyně")

V roce 1440 byly Trosky spolu s hradem Valdštejnem oblehnuty vojsky východočeského a boleslavského landfrídu, ale nebyly – na rozdíl od Valdštejna – dobyty.
Syn Oty ml. z Bergova – Jan z Bergova – bojoval po boku Prokopa Holého u Lipan proti panskému vojsku a byl tam spolu s Janem Roháčem zajat. Roháč později svedl hrdinný boj na Siónu, Jan z Bergova se vrátil k rodinnému majetku po otci. Trosky prodal v r. 1455 s celým panstvím Janu Zajíci z Házmburka - pánu na Kosti. To znamenalo pro Trosky ztrátu dominantního postavení a hrad byl stále více využíván jen k hospodářským účelům.
Na hradě se pak vystřídala celá řada majitelů: Šelmberkové, Bibrštejnové, Lobkovicové. V roce 1559 panství koupil Jindřich ze Smiřic (panství kostecké i s Troskami) a připojil je k Hrubé Skále. Konfiskací po r. 1621 připadl celý tento majetek Albrechtu z Valdštejna.
Věž Panna se hrdě vypíná do výšky. Trosky postupně chátraly, jen za třicetileté války sloužily jako pevnost, kde se střídali císařští a Švédové. V roce 1648 hrad vyhořel a nebyl již nikdy obnoven. V roce 1681 navštívil Trosky Bohuslav Balbín a podle jeho mínění byla podstatná část hradu ještě schopna obnovy.
V roce 1821 se stal majitelem hruboskalského panství s Troskami Jan Lexa z Aehrentalu. V roce 1841 nechal Alois Lexa z Aehrentalu vybudovat točité schodiště s vyhlídkou pod věží Panna.
Trosky byly znovu objeveny v době romantismu na počátku 19. století. Romantická a tajuplná zřícenina byla stále častěji cílem básníků, spisovatelů, vlasteneckých milovníků a ctitelů dávné české minulosti. Rovněž malířům poskytovaly Trosky a Český ráj nepřeberné množství výtvarných námětů.
Trosky zůstaly dodnes nejvýraznější dominantou Českého ráje, opředenou bájemi a pověstmi a hojně navštěvovanou památkou návštěvníky z celého světa.

V blízkosti hradu se nachází skalní městečko Apolena a jeskyně Sklepy (cca 600 metrů jihovýchodně od hradu), která však byla uvnitř opatřena mříží. Pod hradem Trosky na okraji obce Troskovice lze využít turistického tábořiště Svitačka.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 12.7.2024 16:06:26 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------