19.1.2022

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 64 lidí.

Počet přístupů

960

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 28.2.2013 Rubrika: Představujeme

Festival Buddhové v Českém ráji
Turnov, 14. - 29. 3. 2013 – Co mají společného jogíni v horách dalekého Tibetu a soudobí praktikující buddhismu na Západě, vám v průběhu dvou týdnů přiblíží výstava Prostor mysli umístěná na náměstí Českého ráje. O životě laických praktikujících a buddhistických metodách pohovoří cestující učitelé, kteří se intenzivně věnují tibetskému buddhismu již řadu let. Přednášky doprovodí promítání filmů „Hledání starého Tibetu“ a „Wintertour“ s následným prostorem pro dotazy. Přednášky a projekce se uskuteční v kinosále KC Střelnice. V rámci dne otevřených dveří bude rovněž možnost navštívit místní centrum tibetského buddhismu Diamantové cesty a vyzkoušet si krátkou meditaci.

Rozhovor s pořadateli festivalu

Co vás vedlo k uspořádání festivalu právě v Turnově?

Buddhismus Diamantové cesty už několik let obohacuje naše životy, a proto jsme se rozhodli podělit se o inspiraci s obyvateli Turnova. Meditační skupina praktikujících buddhismu Diamantové cesty vznikla v našem městě v roce 2005. Prakticky to vypadalo tak, že se sešli dva kamarádi, kteří se setkali s touto školou tibetského buddhismu na různých kurzech a přednáškách. Na základě toho si pak pronajali první prostory určené ke společné meditaci. Za nedlouho se k nim přidali další praktikující, kteří se scházeli jinde nebo meditovali doma. Před rokem se skupina přestěhovala do větších a vhodnějších prostor v Markově ulici.

Jak může buddhismus změnit život člověka?

Život jako takový se nijak nemění, mění se spíše jeho prožívání a pohled na něj. Buddhismus je vlastně umělým pojmem, kterým označili západní cestovatelé Buddhovo učení a jeho praktikující. Toto učení ve skutečnosti v překladu z původního znění znamená „jak se věci mají“. Tím se vysvětluje, proč není třeba nijak radikálně měnit svůj život. Cílem buddhismu je plný rozvoj lidského potenciálu. Praktikující rozvíjí díky práci s myslí, správnému pohledu a jednání svoje prožívání v každodenním životě. Znamená to, že jen my sami, nikdo jiný, jsme zodpovědní za své štěstí či neštěstí.

Jak se vlastně dostal buddhismus na Západ?

Buddhismus Diamantové cesty linie Karma Kagjü je jedním ze tří směrů, které předal Buddha Šákjamuni. Šířil se 1500 let v Indii, pak 1000 let v Tibetu, kde vznikly čtyři hlavní školy, mezi nimi i škola Karma Kagjü, v jejímž čele stojí Karmapa, v současnosti 17. Karmapa Thinlä Thaje Dordže. Jeho předchůdce, 16. Karmapa Rangjung Rigpe Dordže, se v 60. letech setkal s mladými manželi Hannah a Olem Nydahlovými, absolventy univerzity a zároveň stoupenci hnutí hippie z Dánska. Karmapa v nich rozpoznal autentické učitele (tib. lama) a pověřil je spolu s několika tibetskými lamy přenosem Buddhova učení na Západ, kde pro něj v té době začaly vznikat příznivější podmínky. V České republice je buddhismus Diamantové cesty linie Karma Kagjü první náboženskou společností buddhistů, která je registrována Ministerstvem kultury ČR.

Více najdete na www.bdc.cz

Program festivalu

14.3. 17h vernisáž výstavy (náměstí Českého ráje)
19.3. 19h přednáška „Buddhismus na Západě“, Karel Trachta
        20h film „Wintertour“, T. Barudin, K.Zerebiec (Pol. 2012, 50min)
20.3. Den otevřených dveří v Centru Buddhismu Diamantové cesty (Markova 9)
        v 11h, 17h a 20h krátká meditace s vysvětlením
26.3. 19h přednáška „Meditace“, Karolína Pospíšilová
        20h film „Hledání starého Tibetu “, M. Przyjemska, T. Schmidt (Něm. 2007,76 min)

Přednášky a projekce proběhnou v kinosále KC Střelnice. Vstupné na přednášky 70 Kč, studenti 50Kč.

Karel Trachta (1973)

Karel přijal útočiště u lamy Oleho Nydahla v roce 2002. Od roku 1997 podniká v oboru „rozpojování hornin výbuchem“. Dále se věnuje architektuře, jejíž studia ukončil na TU v Liberci v roce 2005. Od tohoto roku také působí z pověření lamy Oleho Nydahla jako cestující učitel. V současnosti u nás působí dvanáct českých učitelů buddhismu – laických praktikujících, kteří pravidelně jezdí přednášet do všech našich center, ale i do center po celém světě.

„Bytosti prostě touží po štěstí a chtějí se vyhnout utrpení. Co pro to máme udělat? Rozpoznat podstatu mysli, vědět, jak funguje svět.“

Karolína Pospíšilová (1979)

Karolína je absolventkou poradenské psychologie (Counseling psychology - The person-centered approach) na anglické univerzitě The Grimsby Institute and University Centre. Dále vystudovala sociální vědy a psychologii na univerzitě The Open University. V současné době je Karolína aktivní v projektu Happiness Consulting jako zakladatelka metody a programu Awareness Inteligence,(Vědomá Inteligence). Její zkušenost a praxe je dále obohacena více než třinácti lety vlastního meditačního tréninku. V rámci své osobní meditační praxe strávila dva roky na intenzivních meditačních odosobněních. Zkušenosti získané studiem a meditačn&ia cute; praxí předává Karolína již tři roky jako autorizovaná učitelka meditace.
„Je naší povinností žít šťastné životy a umožnit ostatním, aby totéž prožili i oni. Pokud se nám to podaří, nebudeme litovat.“

Hledání starého Tibetu

Je to poprvé, co tým dokumentaristů pronikl tak hluboko do spirituálního srdce Tibetu. Film nás vede výpravou zpět v čase do nejodlehlejších míst tibetských Himalájí, kde se zdá, že se zastavil čas. Mocná místa Východního Tibetu jsou posledními na světě, kde člověk může potkat živý odkaz nejvyšších učení Buddy Šákjamuniho – Diamantové cesty jogínů. Použitím tisíce let starých metod jogíni transformují ztuhlé představy o realitě a překračují přírodní zákony.

Wintertour

Dokument “Wintertour” je prvním dílem čtyřdílného dokumentárního cyklu věnovaného historii a rozvoji buddhismu Diamantové cesty na západě. Formou archivních záběrů líčí každoročně pořádanou rozsáhlou cestu vlakem Lamy Oleho a jeho žáků skrz celé Rusko. Je založen na rozhovorech s Lamou Olem o začátcích a současné situaci buddhismu Diamantové cesty na Západě.

Patricie Štreglová

L. Sluka
lada@trosky.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -