20.7.2018

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 642 lidí.

Počet přístupů

24541

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 24.9.2003 Rubrika: Ochrana přírody

Přírodní rezervace Příhrazské skály
Drábské světničky      Rezervace byla vyhlášena v roce 1998 na území 520 ha. Předmětem ochrany je komplex skalních měst s třetihorními neovulkanickými tělesy a rozsáhlé lesní porosty s vysokým podílem přirozených lesních společenstev.     K těm nejcennějším patří reliktní bory na vrcholech skal, na skalních hranách. Poznají se podle starých pokroucených borovic leckde i bizarních tvarů. Jejich věk může být i 250 let. Patří k tomu nejpůvodnějšímu genofondu v Českém ráji. Neodmyslitelně k těmto stanovištím patří porosty vřesu vytvářející v polovině léta růžově kvetoucí koberce. Místy se objevují keříky brusinky a na vhodných ploškách pískovců i jarní druh kolenec Morisonův. V části Staré Hrady se nalézá zbytek zakrslých xerotermních doubrav s unikátními nálezy velmi vzácných rostlin. Pro Český ráj se jedná většinou o jejich jediné Drábské světničkynaleziště. Rostou jenom na tomto jediném místě. Pro botanika jsou zajímavé inverzní rokle a údolí s porosty původních bučin a suťových lesů s vonnou měsíčnicí vytrvalou. V dávné minulosti zde vznikaly jeskyně, převisy, skalní brány či oblouky. Díky vlhkému a studenému mikroklimatu zde rostou i horské druhy. Pro odborníky zdroj poznání, pro ekologa a ochranáře místo, které se musí chránit jako celek. Rokle jsou evropsky významnými stanovišti desítky druhů kapradin a plavuní. Papratka samičí a kapraď samec jsou naše nejběžnější kapradiny a poznají je snad všechny děti. Chlad a vlhko zde vyhledávají vzácnější kapradiny jako kapraď osténkatá, rozložená, podobná či rezavá, bukovník kapraďovitý, osladič obecný, bukovinec osladičovitý. Až v roce 2001 byla v Příhrazských skalách nalezena kapradina vláskatec tajemný, která roste velmi vzácně v temných a vlhkých římsách a na okrajích jeskyň. Je tak nenápadná, že botanik musí mít s sebou lupu, aby ji poznal v porostech řas, lišejníků, játrovek a mechů, které obývají vlhké skály. V rezervaci se nalézají nejbohatší porosty v rámci Českého ráje plavuní vrance jedlového a plavuně vidlačky.

      V Příhrazských skalách žije 87 druhů obratlovců. Drábské světničkySkalní prostředí vytváří stanoviště, které vyhledávají výři, krkavci. V minulosti zde hnízdili i vzácní dravci jako sokol stěhovavý nebo raroh. Oba druhy byly díky působení člověka z celého Českého ráje vyhubeni. Velmi zajímavou a ekologicky významnou skupinou živočichů jsou netopýři, kteří jsou závislí na existenci jeskyň, sloužící jim nejen pro jejich přezimování, ale i pro rozmnožování. K významným skalním druhům patří i bezobratlí živočichové. V roce 1999 tzv. arachnologickým průzkumem bylo na území rezervace nalezeno 97 druhů pavouků. Své místo zde mají i další skupiny jako motýli, mravenci a brouci. K těm nejzajímavějším druhů patří růžová můra sklepnice obecná nebo z pohádkové knihy Ferda mravenec známý mravkolev, který potřebuje obnažené suché písky pod převisy a na úpatí skal.

     Člověk se podílí na přeměně přírody a krajiny Českého ráje již několik tisíce let. Stopy jeho působení nalezneme na každém metru. Změny v posledních 200 letech však patří k těm nejvážnějším. Likvidace původních lesních porostů a jejich postupný převod na smrkové a borové lesy, zavádění cizokrajných dřevin jako borovice vejmutovky, akátu, dubu červeného nebo douglasky a modřínu vedlo k tomu, že současný člověk již neví a nezná jak vlastně ten původní les vypadal. Založení intenzivních ovocných sadů přineslo do skalních měst obrovské množství splavené půdy, hnojiv a chemických látek. V posledních deseti letech opuštění luk a jejich postupné zarůstání nálety dřevin mění ráz krajiny.

     Za 50 let člověk svým intenzivním a velkoplošným hospodařením v krajině Příhrazských skal způsobil úplnou změnu původního krajinného rázu. Zmizela mozaika udržovaných kvetoucích sadů švestek a třešní, síť rozlehlých statků s hospodáři, pastviny s pasoucími se zvířaty. Svůj velký podíl na současné podobě krajiny Příhrazských skal nesou pěší turisté a v posledních 10 letech cykloturisté. Skály byly zpřístupněny sítí pěšin, cest, barevných značek, cedulek a informačních panelů. Velký počet jeskyň a převisů byl zcela zlikvidován tábořením a přebýváním vyznavačů trampingu, což v některých případech stále pokračuje.

Drábské světničky      Cílem ochrany přírody skalních měst je zabezpečit a vytvořit podmínky pro život všeho živého i neživého ve vzájemné interakci. Člověk musí chránit aktivně, postupně obnovovat lesy nejen za účelem zisku z budoucího prodeje dřevní hmoty, ale tak, aby les poskytoval existenční prostor pro rostliny a živočichy, aby byl funkčním prvkem v energetickém systému Země, zadržoval vodu v krajině a poskytoval prostor pro relaxaci člověka. Přísnou ochranu vyžadují vlastní skály, všechny geomorfologické útvary, které vznikaly zcela mimo prostor a čas ve srovnání s působením období průměrného lidského života. To co vznikalo tisíce let může člověk zničit za jeden večer jedním ohněm, jednou neukázněnou cestou na horském kole apod. K aktivní ochraně patří i represivní opatření. Nelze donekonečna tolerovat a vysvětlovat. I v případě této rezervace je nezbytná regulace pohybu návštěvníků a kontrola dodržování ochranných podmínek. Přírodní rezervace Příhrazské skály patří k těm v Českém ráji, které mají ještě zachovalý velký přírodní potenciál a jsou dobrým zdrojem pro studium vzniku a pohybu skal, ekosystémů, populací rostlin a živočichů.

      Velmi těžko se hledá takový způsob využití území, který by byl ve své podstatě neničící. Blíží se mu všemi pády skloňující trvale udržitelný rozvoj. Smutné je, že se tímto pojmem zaštiťují mnohé spolky, organizace a sdružení. Vytvářejí se strategie, plány, v jejichž záhlaví se tento pojem vyskytuje, ale bude zřejmě trvat desítky let, než člověk pochopí podstatu a přijme nezbytnost trvale udržitelného využívání přírody a krajiny jako součást svého životního programu.

Autorkou textu Dr. Lenka Šoltysová, vedoucí Správy CHKO Český ráj

Petr Jenč
petrjenc@centrum.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Radeč
Jeskyně pod Troskami znepřístupněna

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -