18.2.2020

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 458 lidí.

Počet přístupů

933

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 14.6.2004 Rubrika: Historie kraje

Počátky šlechtických sídel v Českém ráji – 2. část
Hrad Trosky     Do této chvíle jsme věnovali pozornost jen předchůdcům či raným formám šlechtických sídel. Nyní se pokusme vžít do doby 2. poloviny 13. století, kdy jsou v severních Čechách a v Českém ráji zakládány již nám známé hrady…     Základním nositelem kolonizační aktivity byl bezesporu rod Markvarticů a cisterciáci z Kláštera Hradiště nad Jizerou. Na východním okraji Českého ráje působil i rod Ronovců, kteří měli své državy zejména Českolipsku, Šluknovsku a Žitavsku. Uveďme podrobněji jako první Ronovce, kteří vystavěli nejstarší hrad v Českém ráji. Hrad TroskyJe jím dnes již téměř zničený hrad Brada na východním okraji Prachovských skal. Poprvé se po něm píše jeho majitel Načerat k roku 1258. Jeho syn Léva byl nucen králem Václavem II (1283-1305) roku 1304 hrad směnit za ves Štítary. Tímto jejich kolonizační aktivita v Českém ráji asi skončila.

     Dalším nezanedbatelným nositelem kolonizační aktivity byli cisterciáci z Hradiště. Právě za tímto účelem sem byli i v 70. letech 12. století rodem Markvarticů pozváni. Tento řád, jak bylo již uvedeno, se specializoval na kultivaci krajiny – vysušování mokřin, zakládání rybníků, sadů, vesnic a jak se nově ukázalo i opevněných sídel. Někdy během 2. poloviny 13. století začali na svém panství zakládat vesnice. Rozsah jejich panství známe až z pramenů 14. století, ale domnívám se, že neuděláme chybu, když tento stav promítneme i do století předcházejícího. Zakládání vesnic máme doloženo pouze archeologickými nálezy. Pěkným příkladem může být ves Srbsko na Mnichovohradišťsku. První Hrad Rotštejnpísemná zmínka je až z roku 1534, přičemž dle pramenů archeologických lze vznik zařadit právě do inkriminované doby 2. poloviny 13. století. Je zřejmé, že v této době bylo vybudováno na klášterním panství i několik opevněných sídel. Ty lze dle vztahu k okolnímu osídlení a geomorfologické pozici rozdělit do tří pracovních kategorií. Opevnění strážní (Staré Hrady u Příhraz, Drábské světničky a patrně i Klamorna u Dneboha), refugiální (snad Hynšta – úvaha V. Peši a P. Jenče) a „správní hrad“ (Křineč u Komárovského rybníka). Právě hrad Křineč byl objeven před několika lety a nyní zde byl ukončen výzkum (pod vedením P. Jenče z VMG v České Lípě), který prokázal jeho existenci od 2. poloviny 13. do 15. století.

     V neposlední řadě je na místě zmínit vlastní rod Markvarticů, kteří byli zajisté tou rozhodující hybnou silou v kolonizačním procesu. Již začátkem 40. let 13. století se možnosti vybudování vlastního sídla dočkal Markvartic Havel, když od krále Václava I. za věrné služby obdržel rozsáhlé statky v podhůří Lužických hor při zemské stezce do Lužice. Zde si postavil již kamenný hrad (Löwenberg = Lví vrch; počeštěný název tedy Lemberk). Za mohutným příkopem, který přetínal ostrožnu, se nacházela brána chráněná mohutnou věží. Na nejvzdálenější a tedy nejbezpečnější straně hradního areálu se nacházel palác, kde sídlil hradní pán. Celý hrad byl obehnán mohutnou kamennou hradbou. Další detaily již neznáme, jelikož původní stavba velmi utrpěla při přebudování hradu na zámek v 16. století.

     Jedním z významných markvartických počinů bylo i založení města Turnova, kolem poloviny 13. století. Osídlení doložené archeologickými nálezy Hrad Rotštejnzde však bylo již starší, zejména se koncentrovalo mezi Libuňkou a Stebenkou. Zajímavým příkladem dvojnásobné translace (přemístění) šlechtického sídla můžeme sledovat právě v okolí nově vzniknuvšího města. Patrně již nedostačující sídlo na Hruštici bylo přeloženo (někdy v 2. pol. 13. století) na ostrožnu do polohy Dolánky – Vápeník při soutoku Jizery a Vazoveckého potoka. Na přelomu 13. a 14. století pak došlo k druhému přemístění z Dolánek na místo dnešního zámku Hrubý Rohovec. Vše se pohybuje samozřejmě jen v rovině teorie, ač poměrně pravděpodobné. V převratných dobách 2. poloviny 13. století vznikají další hrady v Českém ráji, konkrétně na okraji skalních měst – Valdštejn (70. léta 13. století), Hrubá Skála, Chlum - Kozlov, Rotštejn. Zakládání těchto hradů jistě souvisí s postupným rozrodem markvartického rodu, kteří se pak podle svých hradů nazývají. Kromě prestižních sídel členů mocného rodu se lvicí ve znaku vzniká v tomto období i množství drobnějších sídel (Všeň, Ploukonice, Nebákov, Pařízek, Troskovice – tvrziště v intravilánu). O stavitelích těchto tvrzí nevíme mnoho, jednalo se asi o drobné šlechtice, kteří byli snad v nějakém klientském vztahu k Markvarticům. Možný náhled do různorodosti a roztříštěnosti pozemkové držby poskytuje pro horní Pojizeří kolem roku 1318 soupis šlechticů, kteří stáli v soudním sporu proti Vokovi z Rotštejna. Jelikož jich bylo rovných 78, neměl to pan Vok jistě jednoduché.

     Tímto bychom uzavřeli cestu po šlechtických sídlech, která mnohdy vedla po velmi klikatých cestách poznání. Jen ve veliké zkratce a mnohdy velmi zjednodušeně jsem se pokusil nastínit proces emancipace šlechty a vznik jejich opevněných sídel. Záměrně uvádím jen tu počáteční vývojovou fázi, jelikož ta bývá velmi často taktně přeskakována, jelikož naše vědomosti o ní jsou stále nedostatečné.

     Zvláštní kapitolu by jistě zasloužila ochrana těchto nemovitých památek. O tom snad někdy příště. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že pokud chceme něco chránit, musíme o tom vědět maximum informací. Proto musí být v lidech vzbuzován zájem o tyto monumentální a okázalé památníky naší minulosti. Doufám, že lidé sami si dnes již uvědomují hodnotu těchto památek a snaží se je chránit. Myslím si, že za poslední století jsme v této otázce udělali velký pokrok, a tak se nezastavme v půli cesty.

Autor textu: Martin Nechvíle (externí spolupracovník historického odd. VMG v České Lípě)

Petr Jenč
petrjenc@centrum.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentáře

Jméno neuvedeno - Nadpis - 6.10.2006 18:59:23

 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -