19.1.2022

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 26 lidí.

Počet přístupů

926

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 12.9.2004 Rubrika: Region

Kalendář je mým vyznáním rodnému kraji a místům, kde se cítím doma
     Turnov  Netradiční kalendář na rok 2005 nazvaný Krajem mého srdce spatřil světlo světa 15.května. Na třinácti dokumentárních snímcích jsou zachyceny mizející podoby našeho kraje. S autorkou kalendáře, dlouholetou redakční kolegyní Talli jsme si povídali o věcech minulých i budoucích.

     „Proč jste se vlastně rozhodla vydat kalendář?

     Každý člověk v sobě nosí sen. Něco, co by moc chtěl dosáhnout, dokázat. Pro mě je takovým snem záchrana středověkého hradu Rotštejna ze kterého se nám do počátku třetího tisíciletí dochovalo tak málo.Tento sen se mi podařilo díky mnoha kamarádům a přátelům po téměř 16 letech splnit. Hrad prožívá první návštěvnickou sezónu. Zatím se dá říci, že s úspěchem. Návštěvníci jsou spokojení. Stále je co vylepšovat, ale hlavní díl záchranných prací je hotový.

     Dalším snem bylo, podělit se s veřejností o poklady z mého archivu. Rozhodně nejsem umělecký fotograf. Jsou to dokumenty. Snímky míst která mě vzala za srdíčko a která dnes už vypadají úplně jinak, nebo jde o záběry zachycující pomíjivost okamžiku. Možná je vydání kalendáře tak trochu dluhem, který cítím ke svému dědovi. Byl amatérský fotograf a povoláním optik. Vyučoval v Turnově na středním odborném učilišti, podílel se jako autor i na vydání učebnic pro optiky. Zemřel příliš brzy. Naučil mě něco málo z toho velikého tajemna, kterým je svět fotografie. Možná že si někteří čtenáři vzpomenou. Můj děda se jmenoval Bohumír Kopal, a pocházel ze Smrčí.

     Když se probíráme listy kalendáře, napadá mě, proč právě tento objekt, tenhle záběr…

     Úvodní snímek vznikl náhodou za silné větrné bouře na jaře 1996. je to takový můj poklad. Ke zveřejnění Tornáda nad Turnovem mě přemluvil Honza Mastník, který kalendáři Rotštejndal konečnou grafickou podobu. Snímky z Klokočských skal a Rotštejna jsou vyznáním malému a milému skalnímu městu a hrádečku, který se v nich skrývá.

     Únorový snímek přibližuje zimní Valdštejn. Strávila jsem tam v průběhu téměř osmi let řadu měsíců jako průvodkyně. Spolu s kamarády jsme odpracovali stovky hodin při dobrovolných brigádách. Byla jsem u věšení zvonku na hradní kapli, u objevu barokních okének na tzv. Máchově kapličce. Nesmírně si vážím pana kastelána Ladislava Kouckého a jeho nevídané obětavosti, se kterou o památku pečuje. Tenhle záběr vznikl při jedné brigádě koncem února v roce 1991. A je to vlastně poděkování kastelánovi a především těm desítkám dobrovolníků, kteří v čase minulých ať už jako Brontosauři, pěvecké soubory či party trampů pomáhali zachraňovat hrad.
     Podzimní záběr z Hamštejnského hřebene je vzpomínkou na prázdniny u prababičky. Dalším krajem, kde se cítím doma je Novopacko. Proto se mi do kalendáře vetřel snímek části zdiva na zřícenině hradu Kumburk.
     V závěru roku se vracím domů. Listopadově zvu na zříceninu hradu Zbirohy a v prosinci se adventně zastavíme u kostela sv. Matěje na Hruštici.

     Napadá mě, proč utajené Trosky v květnovém zastavení?

     Já tenhle známý symbol Českého ráje zásadně nefotím . Kamarádi mě přemluvili, že udělat kalendář z méně známých částí našeho kraje je sice prima nápad, ale opomenout Trosky prostě nelze. Tak jsem si ze svého archivu vypůjčila snímek Trosek od Besedic, který mi kdysi jako začínající novinářce daroval tamější kronikář pan Stanislav Poloprutský.

     Opravený hrad, vydaný kalendář Jste v podstatě úspěšná žena … máte ještě další sny a přání?

      Úspěšná.. no v jistém smyslu asi ano. Ale rozhodně to není o zbohatnutí. Z oprav hradu ani vydávání kalendáře člověk nezbohatne. Spíš naopak. Opravy Rotštejna mě stály téměř všechny úspory, na vydání kalendáře jsme si s přítelem vzali od banky úvěr…A ačkoliv ho prodávám téměř za výrobní cenu, ještě poslouchám, že kalendář je za 99 Kč drahej. A přitom za kalendáře jiných fotografů lidé rádi dají více jak 150 Kč a divné jim to nepřijde. Navíc z každého kalendáře je 10,- Kč věnováno na dokončení úprav hradu Rotštejn.. Ale taková je naše společnost….
     Sny? Mám. Samozřejmě, pokud člověk ztratí schopnost snít, je s ním zle. Ale já si své sny plním, sice pomalu , pozvolna, ale přece jen. Takže je nemohu prozradit. To by se mi nesplnily. Pokud jde o přání, těch mám spoustu. Bohužel, některá jsou nesplnitelná. Díky Bohu mám dva krásné zdravé děti. Pro ně si přeju vše dobré. Ta další přání jsou tajná. Snad se mi jednou splní..

Díky a hodně zdaru

K.V.

     Kalendář krajem mého srdce je k dostání za 99,-Kč na informačních střediscích v Turnově, Železném Brodě, Semilech, dále v prodejně KODAK u pana Aleše Hégra v Turnově, na hradě Rotštejn a v hotelu Trosky nebo ho lze objednat na dobírku na adrese oks@cmail.cz či telefonicky na 721 195 471. V tom případě je k ceně připočítáno poštovné a balné.

L. Sluka
lada@trosky.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentáře

Miloš Kaktus Karásek - Kalendář - 20.1.2005 10:46:58
Lada - Re: Kalendář - 20.1.2005 22:23:48
Jméno neuvedeno - Nadpis - 7.2.2005 22:07:10

 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -