19.1.2022

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 135 lidí.

Počet přístupů

1052

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 13.8.2006 Rubrika: Různé

KONEC PRÁZDNIN A DOVOLENÝCH JE NEJLÉPE PROŽÍT NA SOBOTECKU
Konec prázdnin na SoboteckuProžijte konec prázdnin v Sobotce a okolí..

1OO LET ŽELEZNICE

V loňském roce jsme si připomněli 100 let od zahájení provozu na železniční trati Skalsko – Mladá Boleslav – SOBOTKA. Na letošní rok připadá stejně kulaté výročí na pokračování této místní dráhy – Sobotka - Libuň – Lomnice n.P. - Stará Paka . Opět připravíme možnost svést se po této trati v nostalgickém parním vláčku, jehož jízda bude zároveň oslavou lidské práce – přivítáme rekonstruovanou parní lokomotivu 423.0145 (z r.1937) na své první jízdě! Po příjezdu na sobotecké nádraží v 9.12 hod. bude odhalena pamětní deska soboteckému rodákovi –Jindřichu Gustavu Maštálkovi, státníkovi, který se zasloužil o vybudování této trati. Cestou uděláme zastávku na hřbitově v Mladějově, kde si připomeneme 250 let od narození další významné osobnosti regionu – prof.ing. F.J.Gerstnera, zakladatele pražské techniky. Projížďka tímto „Maštálka-expressem“ bude zpestřena i občerstvením v jídelním voze, snad se na peronu budou podávat i „horkééé pááárky“! Účastníci vzpomínkové slavnosti mohou jako suvenýr získat malou grafiku J.Boudy, brožurku o stavbě trati či pohlednici a příležitostné razítko pro filatelisty. Po návratu vlaku z Lomnice do Sobotky ve 13.57 se cestující i návštěvníci mohou zúčastnit l 8. Posvícenského jarmarku a 7. Festivalu uměleckých řemesel. Večerní odjezd „expresu“ na Mladou Boleslav je v 18.16 od.

VÝSTAVA NA HUMPRECHTĚ

Ti návštěvníci, kteří přijedou do Sobotky poprvé, se mohou vypravit na zámek Humprecht - ojedinělou stavbu v celé Evropě - kde je již od června otevřena výstava fotografií „Na Humprechtě nejen o Humprechtu“ (v srpnu foto J.Resla) a dalších zajímavostí, mohou s ochozu zámku vyhlédnout daleko do kraje, nebo si poslechnout mnohonásobnou ozvěnu v hodovní síni. Nabízí se i prohlídka soboteckého hřbitova či osvěžení na Městském koupališti pod Humprechtem.

II. FESTIVAL VIDEOFILMŮ

V pátek večer - v předvečer sobotních akcí - připravíme pohodové posvícenské ochutnávání nabízených nápojů, doprovázené koncertem skupiny Sonet z Lomnice n. Popelkou. Po setmění na velkém plátně promítneme řadu nových i starších filmů z produkce Klubu přátel města Sobotky: občané mohou shlédnout nový film „Toulky K.Vika Českým rájem“, který je vytvořen pro festival v Karlových Varech v říjnu t.r., poetický snímek „Kouzelný Český ráj“, dokument o Jarmarku z r. 2004, připomeneme si odhalení busty a výstavu obrazů Václava Špály, film o soboteckém hřbitovu aj…….

18. POSVÍCENSKÝ JARMARK

O občerstvení nebude nouze, protože současně na uzavřeném soboteckém náměstí proběhne již 18. POSVÍCENSKÝ JARMARK. Přes sto prodejních stánků nabízí tradičně široký sortiment občerstvení od posvícenských koláčů, přes grilovaná kuřata, selata, masové speciality, ryby na grilu, moravské bramboráky, různé druhy piva a moravské víno – i typické jarmareční zboží, hračky, domácí potřeby, textil, cukrovinky aj.

7. FESTIVAL UMĚLECKÝCH ŘEMESEL

Nároční návštěvníci jistě nevynechají již 7. celostátní FESTIVAL ŘEMESEL v městském parku, kde asi 120 výrobců předvádí a prodává své umělecké výrobky ze skla, keramiky, textilu, ze dřeva, těsta či kůže apod. Vysoká úroveň prací láká každoročně tisíce návštěvníků, odborná porota vyhodnotí a odmění nejoriginálnější výrobky, nejlepší kolekci i nejhezčího výrobce.

CELODENNÍ KULTURNÍ PROGRAM

V bohatém kulturním programu vystoupí na obou místech - na náměstí i v parku - soubory a skupiny, které se postarají o dobrou pohodu všech návštěvníků těchto tradičních soboteckých slavností: představí se Staropražští HELIGONKÁŘI, dámská hravá kapela VIKTORKY, jičínský loutkářský soubor SRDÍČKO, punk-roková rodinná kapela Benjaming Band, dívčí dvojice PUSSY s pořadem pro děti, velký dechový orchestr ŠKODA-AUTO z Ml.Boleslavi a v hlavním pořadu vystoupí královna české country music – VĚRA MARTINOVÁ s Jamie MARSCHALEM . Zakončení příjemného letního dne je možné na Posvícenské taneční zábavě na ploše náměstí se skupinou Eminent z Kopidlna.

NAVŠTIVTE SOBOTKU 26. SRPNA 2006!

Tentokrát nám vyšel správný termín posvícení – „…tu sobotu po sv. Bartoloměji“, proto i sváteční atmosféra bude obohacena vystoupením hostů - chrámového sboru „Chór Otwartych Serc“ ze spřáteleného města - polské Sobótky. Jejich koncert se uskuteční v chrámu sv. Máří Magdaleny v Sobotce v sobotu v 10.00 hod.

Nenechte si ujít žádný z připravených programů! Umožněte Vašim dětem obhlídku historické parní lokomotivy a svezte se s nimi po našem kraji vyhlídkovým parním vlakem! Dětem připravíte mimořádný zážitek! Nevařte doma, využijte bohatého jídelního lístku v naší největší restauraci pod širým nebem, bavte se a relaxujte při kvalitním kulturním programu!

PŘIJMĚTE NAŠE POZVÁNÍ – NEBUDETE LITOVAT!

Srdečně zvou pořadatelé: Město Sobotka
Mladoboleslavský železniční spolek a Klub přátel města Sobotky

Autor : Ivan Kafka, občan Sobotecký

L. Sluka
lada@trosky.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -