19.1.2022

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 10 lidí.

Počet přístupů

913

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 17.3.2008 Rubrika: Názory

Kraj zadal zpracování studie proveditelnosti silnice R 35
Ačkoli o problematice silnice R 35 není v současné době moc slyšet, porcování dortíku zvaného Český ráj se v maximální předvolební tichosti intenzivně připravuje.


V listopadu loňského roku předložil Liberecký kraj dotčeným orgánům státní správy tzv. Návrh Zásad územního rozvoje Libereckého kraje (dále jen ZÚR). K průvodnímu dopisu, který úřady spolu s Návrhem ZÚR obdržely, připojil důrazné upozornění, kterým žádal o nezveřejňování této dokumentace. Veřejnost se zřejmě nemusí obávat a nemusí (zatím) nic vědět. Zejména není nutno šířit paniku nad tím, že tento dokument zakotvuje v území jako jedinou variantu tu, která jako čtyřpruh protíná Český ráj.

Jednovariantnost řešení silnice byla připomínkována Ministerstvem životního prostředí a Správou CHKO Český ráj. Ministerstvo životního prostředí (dále jen MŽP) konkretizovalo svůj požadavek na zhodnocení těchto možných variant :
a) Varianta dvoupruhové silnice I/35, která zajistí odstranění průtahů obcemi.
b) Varianta čtyřpruhové R 35 vedené jižním obchvatem Českého ráje.
c) Varianta, která uvažuje se současnou výstavbou obou uvedených silnic, tj. dvoupruhové silnice v koridoru stávající I/35 a současně i R 35 vedené jižním obchvatem Českého ráje.

Dne 13. 3. 2008 proběhl na Krajském úřadě Libereckého kraje první kontrolní den k vypracování „Studie proveditelnosti a účelnosti pro trasu silnice R 35“, kterou pro Liberecký kraj zpracovává firma Valbek. Součástí zadání je vyhledávací technická studie vedení tras v úseku Ohrazenice - Úlibice, návrh dopravních řešení, ekonomická studie, zhodnocení průchodnosti území, posouzení vlivu variant na životní prostředí a sociálně demografické dopady vedení jednotlivých tras. Dokončení této studie se předpokládá koncem září tohoto roku.

Cílem studie je zhodnocení variant výše popsaných. Dále budou prověřeny i varianty: tzv. superseverní tj. přes Železný Brod a Semily a samozřejmě i dosud krajem preferovaná varianta čtyřproudé silnice přes Český ráj.

Součástí kontrolního dne byly i prezentace studentů architektury ČVUT. Shodou okolností se všechny prezentace týkaly architektonického řešení pouze ve variantě přes Český ráj. Pevně věřím, že prezentace architektonických řešení jen ve variantě přes Český ráj byla skutečně náhodná a nelze z toho dovodit, jaká varianta je Krajem preferována.

Mimochodem v roce 2005 Krajem předložené vyhodnocení vlivů silnice R 35 na životní prostředí obsahovalo tolik zásadních chyb, že MŽP mohlo jen konstatovat, a myslím velmi mírně řečeno, "věcnou nesprávnost hodnocení" (při srovnávání severního a jižního koridoru R 35 se zpracovateli stalo např. to, že u jižní varianty hodnotil vliv stávající silnice R 10 v úseku Ohrazenice – Mnichovo Hradiště jako by šlo o hodnocení ještě neexistující stavby v přírodní krajině – díky takovýmto „bezděčným“ chybkám vyšla tehdy varianta přes Český ráj jako k životnímu prostředí nejšetrnější).

Prezentace studentů měly společné jedno. Zaměřily se na vnímání krás krajiny Českého ráje z pohledu projíždějícího motoristy. A ačkoli nelze říci, že by studenti nevnímali přírodní a krajinné hodnoty našeho kraje, pohled z opačné strany tj. např. z vyhlídek Hruboskalského skalního města na nové těleso silnice klikatící se v krajině u Sedmihorek prakticky chyběl. Zajímavé bylo např. jedno z technických řešení mostu přes Veselský potok u Ktové. Byl jím betonový 500 m dlouhý tubus s průhledem – odtud by byl pro řidiče kamionu krásný asi vteřinový výhled na Trosky. Krásný výhled na Český ráj by byl i z odpočívadla poblíž obce Blatec. Jeden ze studentů např. tvrdil, že hrady Českého ráje už nikoho nezajímají a tak by bylo logické postavit u nové silnice nové „hrady“ – hotely a penziony v konkrétní podobě betonových kvádrů. Dalším návrhem bylo využití prostoru kolem nové silnice k zástavbě a k propojení měst Turnova a Jičína. Tento návrh, ač se zdá velmi divoký, má docela blízko ke skutečnému návrhu Libereckého kraje umístit v koridoru navržené R 35 tzv. rozvojovou osu. Mně osobně z předvedeného opravdu mrazilo zejména proto, že něco takového se může velmi brzy stát realitou.

Trochu nový pohled na řešení silnice R35 přináší v současné době Královehradecký a Středočeský kraj. V souvislosti s rozvíjejícím se automobilovým průmyslem ve Vrchlabí narůstá potřeba řešit kapacitu silnice I/16 z Mladé Boleslavi. I připravovaný republikový územní plán tzv. Politika územního rozvoje ČR s jižní variantou R 35 počítá (uvedeny jsou tam obě - severní i jižní varianta). Tyto skutečnosti nahrávají realizaci jižního obchvatu Českého ráje.

Řešení silnice R 35 je kromě pohledu odborného do značné míry otázka politická. Bylo by sympatické znát jaký názor na řešení silnice R 35 mají jednotliví kandidáti do zastupitelstva Kraje. Já osobně se domnívám, že z výše uvedených možností je správná: varianta jižního obchvatu unikátní krajiny Českého ráje a řešení obchvatů (nebo jiného dopravního řešení) v obcích na současné trase silnice I/35. K takovému závěru se přiklonili v létě i američtí studenti krajinné architektury Pensylvánské státní univerzity, kteří v Českém ráji zpracovali nezávislou studii k vedení silnice R 35.

Text a foto: Aleš Hoření

Pro komentáře a diskusi využijte toto fórum

L. Sluka
lada@trosky.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -