19.1.2022

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 52 lidí.

Počet přístupů

949

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 17.6.2008 Rubrika: Region

SVĚTOVÝ REKORD PADL PŘI OSLAVÁCH 135 LET OD ZALOŽENÍ SDH SEMILY I. SDH SEMILY I. JIŽ PODRUHÉ V KNIZE REKORDŮ
Jak jsme již širokou veřejnost předem upozorňovali, v letošním roce oslaví Sbor dobrovolných hasičů Semily I. 135 let od svého založení a dnem oslav byl stanoven 14.červen 2008.

Pátek 13.6.2008
Celá tato akce vypukla již v pátek 13.června vlastní přípravou na semilském ostrově a podvečerním příjezdem zúčastněných sborů. Bohužel došlo k problémům na technice u dvou sborů a tak se nás sešlo 10. To ale neodradilo nikoho z nás. Na pokus o překonání rok starého světového rekordu v dálkové dopravě vody historickými parními stříkačkami jsme připraveni a půjdeme na to.

Sobota 14.6.2008
Zahájení oslav předbíhal slavnostní průvod městem, polovina parniček v koňském zápřahu a druhá za staršími traktory. Na ostrově zahájil oslavy a Celostátní sraz parních stříkaček starosta sboru bratr Marek Vrtilka. Poté dostali slovo hosté oslav. Mezi hosty jsme uvítali starostu Semil Mgr.Jana Farského, plk. Ing. Josefa Zajíčka – vrchní rada a ředitel HZS Libereckého kraje, plk. Ing. Jaroslava Víznera, mjr. Ing. Jiřího Kovalského PhDr. – velitel stanice Semily a starosta OSH Semily pan Ing. Miloslav Miksánek.

Vlastní pokus byl zahájen ve 14 hodin odvozem všech 10ti parniček na svá stanoviště a v 15:55 hodin byl pokus zahájen. Rekordu pak bylo dosaženo v 17:18 hodin. Trasa dálkové dopravy vedla ze semilského ostrova kolem firmy AXL a.s. k semilské sokolovně podél obou radnic a Vysockou ulicí na školní hřiště Gymnázia Ivana Olbrachta. Na rekordu se podíleli včetně SDH Semily I. tyto sbory: SDH Hradec nad Moravicí, SDH Klatovy, SDH Vítkovice, SDH Netolice, SDH Radiměř, SDH Roztoky u Jilemnice, SDH Svojanov, SDH Tachov a SDH Uherský Brod.

Hlavní mediální podpora byla od rádia RCL Liberec a České televize.
Hudební doprovod zajistila Semilská jedenáctka, mažoreti Artros z Hořic, SDH Benešov s taneční kreací na téma Pražští Pepíci z SDH Benešov u Semil, MAXIM TURBULENC – Revival z Bozkova, country skupina – Fous z Jablonce nad Jizerou, DJ Filio a ohnivá šou od skupiny Magnis.

Všem našim sponzorům touto cestou děkujeme za jejich finanční nebo materiální podporu a pomoc při zabezpečení oslav 135ti let od založení SDH Semily I. a Celorepublikového srazu parních stříkaček v Semilech. Bez jejich pomoci by nebylo možné tak rozsáhlou akci u nás v Semilech uspořádat. Ještě jednou Vám všech patří naše převeliké poděkování.

Velké poděkování patří vedení Gymnázia Ivana Olbrachta Semily za poskytnutí zázemí pro parničkáře a všem tzv. koňákům a traktoristům. Nesmíme hlavně zapomenout na ty, kteří jsou všem vždy nejvíce nápomocni už jen tím, že jsou na blízku. Naše manželky a manželé, přítelkyně a přátelé, dcery a synové a jiní rodinní příslušníci. Poděkovat jim za jejich toleranci a trpělivost, kterou od března tohoto roku, kdy vlastní přípravy započaly, museli mít s našimi sestrami a bratry.

Naše velké poděkování patří SDH Nouzov a našim kamarádům, kteří nám pomohli jak materiálně, tak i přímo při vlastním pořádání srazu parniček. Bez nich bychom oslavy a setkání určitě nezvládli. Poděkování patří i SDH Semily – Podmoklice a SDH Benešov, kteří nám zapůjčili potřebný materiál.

A velké díky patří Vám všem, kteří tu žijete a bydlíte i Vám, kteří jste z dálky přijeli k nám do Semil a přišli jste nám pomoci svojí bohatou účastí. Ta nás obzvláště potěšila. Váš kladný ohlas na celé sobotní dění byl pro nás všechny pořadatele motorem, hlavně v době, kdy už pomalu padáte na ústa.

Na závěr si dovolím za sebe a jistě i za ostatní sestry a bratry ve sboru, poděkovat našemu starostovi bratru Marku Vrtilkovi za jeho obětavost a obdiv nad tím, co všechno stihnul zařídit a zajistit. A za sebe a jistě i za našeho bratra starostu poděkovat všem našim sestrám a bratrům z SDH Semily I., kteří od března tohoto roku při rozsáhlé stavbě v první etapě přestavby dolní části zbrojnice a při přípravách a zabezpečení oslav založení sboru a celorepublikového srazu parniček, odpracovali na tisíce brigádnických hodin, a to nemluvě o tom, že si ještě sbor mezi tím střihnul šesté ročníky Hasičského dne dětí a plesu.

A co na úplný závěr? Jedno vím docela určitě. Teď budeme dlouho a dlouho odpočívat.

Váš Sbor dobrovolných hasičů Semily I.
Ladislav Bruckner – zástupce velitele

L. Sluka
lada@trosky.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -