12.7.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 224 lidí.

Počet přístupů

12103

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 25.10.2002 Rubrika: Cykloservis

Cyklistická projížďka podzimním Českým rájem
Hurá na kolo Myslíte si, že v tom počasí, jaké teď na podzim venku panuje, se cyklistická vyjížďka rovná šílenému nápadu, že hezkého a trochu teplého počasí se už letos nedočkáme? Možná, že máte pravdu, ale já přesto doufám, že se pár „šílenců", kteří ještě letos cyklistiku nepověsili na hřebík, najde.

Pro ně (a nejen pro ně) je určen následující typ na cyklistický výlet. Jedná se o trasu středně obtížnou vedenou jak po kvalitních cestách i lesních pěšinách, zavede nás jak na ta nejznámější místa Českého ráje, tak i do oblastí, které jsou turistům poněkud skryty. Takže, budete-li mít chuť a aspoň trochu štěstí na počasí, můžeme se vypravit na výlet.
Vyrazit můžeme třeba z městečka Rovensko pod Troskami ležícího téměř ve Odbočka k hradu Troskystředu Českého Ráje. Z náměstí se vydáme po modré značce směrem na borecké skály. Značka se proplete uličkami mezi domky a hned poté stoupáme k borovému lesíku s masivem Boreckých skal. Občasné průhledy naskýtají nádherné pohledy na Trosky. Následuje pozvolný sjezd lesní pěšinkou (pozor, některé úseky vedou docela nebezpečně blízko srázů) až k hlavní silnici. Po ní se dáme doprava, ale po chvíli ji přejedeme vlevo a dostaneme se k vlakové zastávce v Borku. Tam se napojíme na modrou cyklistickou značku, která nás po asfaltové silničce dovede až pod hrad Trosky. Pokud nás toto stoupání nezdolalo (já věřím, že ne :-)), můžeme odbočit z první křižovatky za stoupáním k samotnému hradu a po jeho prohlídce se vrátíme zpátky a pokračujeme v krasojízdě po modré.

Sjedeme z kopce na rozcestí Troskovice, kde se dáme doprava Restaurace Vidlák na trasepo červené cyklistické a co nevidět sjedeme po silničce k rozcestí u rybníku Vidlák. Zde je vyhlášená hospoda, takže případné malé občerstvení přijde k chuti a nabereme díky němu sílu k dalšímu stoupání. To však bude velmi mírné, 4 kilometry další jízdy uplynou velmi rychle, ani se nenadějeme a jsme na zámku Hrubá Skála. Odtud jedeme pořád po červené (po zlaté stezce Českého Ráje) k hradu Valdštejn. Projíždíme krajem překrásného skalního města, takže se určitě vyplatí zastavit a dojít na některou z řady vyhlídek (Mariánská, Zámecká u Hrubé Skály, vyhlídka na Kapelu a mnoho dalších).

Cestou míjíme i Adamovo lože, arboretum, je možná odbočka ke Kopicovu statku atd. Projíždíme zkrátka těmi nejkrásnějšími částmi Českého Ráje, ne nadarmo se této cestě vedoucí Skalákem říká Zlatá stezka. Z Valdštejna nás, na rozdíl od mírně zvlněného terénu mezi Hrubou Skálou a Valdštejnem, čeká výrazné klesání. Asi 1 kilometr jedeme současně po červené Nádvoří zámku Hrubá Skálai bílé cyklistické značce po klikaté silničce z kopce do podhradí a v místě, kde se značky rozdvojují dáme přednost bílé (odbočka doprava), která nás dovede přes Skalní město (teď ale na věže vzhlížíme nahoru) do klidného prostředí u lázní Sedmihorek. Před vjezdem do samotného areálu (záhy poté, co se k nám napojila i modrá cykl. značka vedoucí z Turnova) opustíme bílou značku a dáme se po rovné silničce zřetelnou alejí, přejedeme koleje a doprava na hlavní silnici.

Hned jak to půjde odbočíme doleva, projedeme obcí a napojíme se na Hrad Valdštejnbílou značku. Ta nás pak bezpečně dovede na cyklorozcestí v Sekerkových Loučkách. Začneme stoupat po zelené, lesem vyjedeme do vsi Dubecko (odbočka vlevo vede k moderní rozhledně, ze které je zajímavý rozhled). Zelená pak krátce, ale prudce klesá, překříží silnici a stejně (nebo ještě) prudčeji pak šplhá vzhůru. Dovede nás k hradu Rotštejn, na samém okraji Klokočských skal. Odtud pokačujeme stále po zelené do vsi Klokočí, mírně stoupáme přes Loučky až do Besedic, kde se napojíme doprava na červenou cyklistickou a sjíždíme do Koberov.

Za tamním cyklorozcestím jedeme ještě chvíli po červené cyklistické, ale jakmile se ocitáme na křižovatce 4 cest (kde značka pokračuje rovně na nezpevněnou cestu) odbočíme Hrad Rotštejn na okraji Klokočských skalpo hladkém asfaltu doleva a stoupáme na hřeben. V první serpentině se připojíme na červenou turistickou značku, po které jedeme i pak dál, když se cesta změní z asfaltky na kamenitou luční stezku vedoucí ke konci lyžařského vleku. Odtud pokračujeme (už ne tak prudce) hřebenovou pěšinkou (náročný, ale jezdecky krásný úsek) až na cyklorozcestí „Prackovský vrch“. odtud se dáme doprava po červené (směr na Kozákov a Tábor) loukou z kopce, přijedeme na polní cestu a po chvíli i k rozbité silnici vedoucí na Kozákov, nejvyšší vrchol Podkrkonoší. Po necelých 3 kilometrech jízdy do kopce tam dojedeme, za pěkného počasí se můžeme těšit na pěkný výhled ze zdejší rozhledny a v Riegerově chatě se můžeme občerstvit na další cestu. Následuje příjemný sjezd do Lhoty, kde opouštíme červenou cyklistickou a jedeme doprava na větší silnici. Po ní sjedeme do obce Kozákov (naleziště drahých kamenů ve Votrubcově lomu) a hned za jejím konci se dáme doleva na asfaltovou cestu po níž sjedeme loukou, skýtající nádherné pohledy na panorama Českého Ráje, do Tatobit.

Na křižovatce, kde vidíme obchod, opustíme silnici a jedeme doprava, sjíždíme stále podél potoka, až dojedeme k silnici. Na ní se dáme vlevo a mírně stoupáme. Mineme první odbočku (vedoucí do Proseče), ale na druhé se už dáme doprava. Asfaltová cesta se brzy změní v hliněnou trochu rozbahněnou cestu, ale snad to zvládneme. Asi po 700 metrech jízdy docela rovinatým terénem se napojíme doprava na asfalt. Po něm dojedeme do nejbližší osady, kde je nutné odbočit vlevo a díky tomu dojedeme lučinami severního Kostel se zvonicí v Rovensku pod TroskamiČeského Ráje k silničce. Po ní doprava a po 600 metrech mírného klesáni odbočíme doleva, kde se napojíme na červenou turistickou značku. Ta vede hlubokým údolím po lesní vozové cestě. cesta brzy vjíždí do liduprázdného lesa, záhy nás opouští značka a pokračujeme pořád údolím proti proudu potoka. Cesta docela hodně stoupá, až nakonec prudce uhýbá vpravo a po krátkém velmi prudkém stoupání přijedeme na louku, kudy vede kvalitní zpevněná cesta. Dáme se vlevo a po necelém kilometru jízdy po rovině a trochu do kopce přijedeme k silnici (v tomto místě stojí budova zchátralého hostince). Po ní se dáme doprava a dojedeme po rovině (krásné výhledy dolů do kraje) do Dráčova. Odtud silnice prudce klesá až na křižovatku s rozcestím „Bitouchov“. Tam se napojíme na červenou značku a lesními cestami (některé úseky sjízdné dost obtížně) dojedeme po 3.5 kilometrech zpátky na náměstí v Rovensku, odkud jsme začali trasu popisovat.

Petr Jedlička
Jedlicka.P@seznam.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentáře

Jaroslav - Cykloturistika - 19.11.2002 8:36:24

 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -