12.7.2024

RajNet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 219 lidí.

Počet přístupů

12098

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama

 
domény - webhosting - serverhosting
 
Výlety na kole

3.5.2013 - Ilona Jalovecká - Rubrika: Památky
Nová sezóna na Trokách
Zima je nenávratně pryč, a tak jsme se vydali na hrad Trosky, abychom se dozvěděli o novinkách připravovaných pro letošní sezónu. Na začátek května je stale poněkud nevlídné počasí a nám to připadalo, jakoby se ne nás mračily i obě trosecké věže – Baba a Panna. Rovněž ani počet návštěvníků nenasvědčoval odstatrování nové sezóny.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
1.11.2012 - * moh - Rubrika: Památky
Mravenci vykonali dílo zkázy
KARLOVICE – Díky zájmu obecního úřadu získal Český ráj v sobotu 27. října další obnovenou drobnou památku - výklenkovou kapličku. Není moc na očích , stojí ukrytá ve stráni a hlavně dosti stranou od turistických cest. Našli by jste ji v části osady Svatoňovice-Kozice, kde se říká pod Vrabčinou.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
6.10.2012 - * moh - Rubrika: Památky
Architekt Karel Kuča představil evropské i naše zvonice
JIČÍN - Aula Lepařova gymnázia v Jičíně hostila v pátek večer besedu s naším největším znalcem dřevěných zvonic s architektem a urbanistou Karlem Kučou z Prahy. Jeho kniha o Českých, Moravských a Slezských dřevěných zvonicích je průkopnickým činem. Je to obsáhlý souhrn zvonic různého typu i stavebních konstrukcí. Autora si pozvalo aktivní Občanské sdružení Jičínská beseda. Architekt Kuča se narodil v Chlumci nad Cidlinou, takže má k Českému ráji blízko...
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
25.10.2011 - * moh - Rubrika: Památky
Kaplička v Prackově bude mít kvalitní střechu
Prackov – Pokrývač a klempíř Stanislav Pospíchal i v neděli pracoval na rekonstrukci střechy kapličky. Používal kvalitní materiály, které mají kapličce zajistit dlouhý život. Tak si to vlastně přeje Sdružení Kaplička – parta lidí kolem vydavatelky Aleny Radoušové, která na záchranné práce malé sakrální stavbičky shání potřebné peníze.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
21.9.2011 - * moh - Rubrika: Památky
Restaurátoři objevili v kapli sv. Anny malbu Klanění pastýřů
Vyskeř – Hůra : Pomocí pinzet a chomáčků tkaniny napuštěné do vaječné emulze dočišťují restarátoři objevené malby na stěnách kaple sv. Anny. Pod rukama jim tak postupně ožívá rozměrná a poměrně zachovalá - patrně olejomalba s výjevem Klanění pastýřů. Je to zajímavý objev, který umožnila probíhající celková rekonstrukce kaple a odstranění různých nátěrů a výmaleb.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
11.4.2011 - S. Svoboda - Rubrika: Památky
Hrad Veliš
Hrad Veliš býval největším a nejvýstavnějším hradem v Českém ráji. Bohužel byl pro své kvalitní opevnění po r.1658 rozbořen a jeho zkázu dokonala těžba kamene.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
23.3.2011 - * moh - Rubrika: Památky
REOPA a restaurátoři převzali kapličku na Vyskři Kaplička sv. Anny se dočká celkové rekonstrukce
Vyskeř – Obecní kapličku zasvěcenou sv. Anně na vrchu Vyskře čekají letos velké změny. Po loňské opravě střechy přijdou letos na řadu všechny ostatní části, a to včetně výmalby i skromného mobiliáře. O prvním jarním dnu si kapličku na vrcholu 466 m vysokého kopce v doprovodu památkářů přebírali stavbaři a restaurátoři.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
28.7.2010 - * moh - Rubrika: Památky
Kapličku obsadili pokrývači
Vyskeř - Kolem kapličky sv. Anny na vyskeřské Hůře stojí lešení a tříčlenná parta řemeslníků začala s opravou její střechy. Práci tedy získala firma Aust V.O.S z Nového Boru. Mimo jiné se podílela na opravě velké střechy purkrabství na Státním hradu Bezděz.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
1.7.2010 - S. Svoboda - Rubrika: Památky
Hrad Vranov
Na skalním hřebeni nad Malou Skálou stojí skromné zbytky skalního hradu Vranova, romanticky upraveného v 19. století.


Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
24.5.2010 - * moh - Rubrika: Památky
Oslavy Semtínské lípy proběhly v Sobotce
Sobotka - V sále místní spořitelny se sobotu 22. května v podvečer uskutečnil pořad "Deset let od pádu Semtínské lípy." Pásmo veršů, písní a sborového zpěvu na téma památného stromu připravil a režíroval Ing. Josef Jindra z Vlastenecké - dobročinné obce baráčníků. Spolupořadatelem bylo i Městské kulturní středisko v Sobotce. Pásmo uvedl Jan Janatka.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
26.3.2010 - * moh - Rubrika: Památky
Barokní lustr se opět rozzáří
Hrubá Skála - Po restaurování se do kostela sv. Josefa na Hrubé Skále opět vrátil přibližně 200 let starý osmnáctiramenný lustr. Postupně nahradí jeden ze tří křišťálových, které zatím osvětlují prostor chrámové lodi.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
9.3.2009 - * Talli - Rubrika: Památky
Otevírací doba hradu Rotštejn 2009
Vážení a milí návštěvníci, pro Vaši informaci přinášíme otevírací dobu hradu Rotštejn v sezóně 2009.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
12.1.2009 - * moh - Rubrika: Památky
Nový zvon Jakub se pravidelně ozývá
Železný Brod – Z obnovené dřevěné zvonice, stojící ve svahu nad Jizerou, se už zase lidem ozývá nový zvon. Hlavně zve věřící na bohoslužby do vedlejšího kostela sv. Jakuba Většího. Zvon je zasvěcený stejnému patronovi a byl odlit z finančních darů věřících a lidí dobré vůle. Nahradil starobylý zvon z roku 1497 roztavený před více než rokem při zničujícím požáru zvonice. Poprvé se zvon Jakub oficiálně ozval v poledne na Štědrý den léta páně 2008. Rozhoupal jej zkušený zvoník Vladimír Hlubůček.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
24.10.2008 - * moh - Rubrika: Památky
Historická zvonice vstává z popela
Obnovená zvonice vyrůstá vedle kostela sv. Jakuba VětšíhoŽelezný Brod - Mnoho zvědavců sleduje v těchto dnech poblíž děkanského kostela sv. Jakuba Většího montáž obnovené historické zvonice. Podobný obrázek mohli vidět jen naši dávní předkové, protože původní dřevěnou zvonici stavěl Jan Jiří Volkert roku 1761. Podpálena žhářem pak vzala za své i se zvonem vloni v květnu.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář

 

 

editoriál

Na hrad jdeme,ale průvodce nepotřeb ujeme
Vážení čtenáři a milé čtenářky, také vám ta věta v titulku připadá nesmyslná? No mě příliš smyslu nedává. Bohužel je to věta,kterou stále častěji slýcháme ,my lidé od památek , a teď se podržte ... od učitelů a učitelek,kteří jezdí se školními výlety. A ještě má věta obměnu : ,,Na hrad nepůjdeme, protože tam nic k vidění není a jenom chtějí drahé vstupné,které dávají kdo ví kam." K čemu nám tito ,,vzdělanci" vychovávají dětičky,když s nimi vlezou na nádvoří památky, nechají to tam okouknout, vyfotí se s nimi u tabule a pak zavelí odchod? No ke kulturnosti, péči o kulturní dědictví, k úctě k naší zemi a její bohaté historii určitě ne. Vždycky mám chuť těmto ,,pedagogům" doporučit návrat do školy a nebo jim navrhnout týden dobrovolnické služby na památce, aby viděli,kam jdou peníze ze vstupného a co práce dá jen uklidit po neukázněném školním výletu. Začíná červen, měsíc výletů, co už tak trochu voní prázdninami. Tak Vám všem přeji krásné léto, pěkné počasí a nám lidem z hradů, zámků, mlýnů, statků, skanzenů ,galerií ... co nejméně ,,přechytralých vzdělanců". Talli

31.5.2013

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

>>KONFERENCE<<


Program Konference OS Trosky 2014

Přihláška na XI.konferenci Pam. péče v občanské společnosti Trosky 2014

*

Soutěž Vezmi žlutou barvičku...

>>ZA POVĚSTMI<<


Za pověstmi Českého ráje

Kam pro bonusy

Od Ještěda k Troskám


Seznam komisních prodejců
Ceník inzerce
Obsah sborníku č.4/2009 prosinec

Rozhledna Dubecko


Rozhledna Dubecko 2008.

kultura Rovensko


Kultura a sport.

kultura Semily


Kultura a sport.
Prázdniny.

kultura Žel. Brod


Kultura a sport.

kultura Jilemnice


Kultura a sport.

kultura Lomnice n.P.


Kultura a sport.

kultura Vysoké n.J.


Muzeum Vysoké n. J.

kultura Turnov


Kultura a sport
Hlasy a ohlasy
Knihovna

dále z kultury

Poutní koncert v kostele sv. Václava Na Týně v Rovensku pod Troskami - v sobotu 27.9.2014 od 17.00 hod. více na www.rovensko.cz
Turnov - Město Turnov si dovoluje pozvat na tradiční rozsvícení vánočního stromu, které se letos uskuteční v sobotu 30. listopadu od 16:00 hodin na náměstí Českého ráje.
---
Tradiční Svatováclavská pouť v Rovensku pod Troskami: 27.9. - 29.9.2013. POuťové atrakce na náměstí, komorní koncert v kostele sv. Václava, výstava vláčků k výročí 110 let místní dráhy Jičín Turnov, burza a výstava filatelistů, občerstvení zajištěno. Těšíme se na vaši návštěvu.
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29.9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod. Více na: www.rovensko.cz
Vlastivědné museum pro Vysoké nad Jizerou a okolí Vás srdečně zve na výstavu „Jaroslav Skrbek“.Výstava přináší ze sbírky musea v roce 125. výročí jeho narození výběr z díla vysockého akademického malíře a grafika Jaroslava Skrbka (* 7. 1. 1888 v Poniklé, + 28. 12. 1954 v Praze) od soboty 1. 6. 2013 do neděle 29. 9. 2013. Otevřeno denně mimo pondělí od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin.
Mnichovo Hradiště - Výstava Putování za předky je otevřena až do 30. června -V městském muzeu je od soboty 6. dubna 2013 otevřena výstava s názvem Putování za předky. Pracovníci muzea ji připravili ve spolupráci s Českou genealogickou a heraldickou společností (ČHGS) v Praze. Členové ČHGS vytvořili úvodní panely, na nichž se návštěvníci seznamují s možnostmi, jak pátrat po svých předcích, získají informace o matrikách, jejich rozdělení, uložení i o různých druzích matričních zápisů. Vystaveny jsou zajímavě výtvarně zpracované rodokmeny i rodokmeny známých osobností, např. Bedřicha Smetany či Karla Jaromíra Erbena.
Mnichovo Hradiště - Muzeum bude otevřeno večer 31. 5. od 18 do 23 hodin. Vy, kdož nás navštívíte, se přenesete do doby 1. republiky a stanete se turisty přijíždějícími do Mnichova Hradiště. Poznáte zajímavosti města a vydáte se na fiktivní výlet k Drábským světničkám – obřímu modelu v prostorách muzea. Zde se dozvíte spoustu informací o tomto skalním útvaru, jeho okolí a čekají na vás i další překvapení!
ZÁVĚREČNÝ KONCERT ZUŠ SEMILY - Koncert žáků Základní umělecké školy Semily pro širokou veřejnost. Účinkují mladí zpěváci, hudebníci, tanečníci, recitátoři a herci. V sále KC Golf Semily od 18.00 hod.
KUMBURSKÉ VÍTÁNÍ LÉTA
Pozvánka na výstavu do muzea v Jilemnici KDO SI HRAJE NEZLOBÍ
Semily -Vážení přátelé výtvarného umění, je mi potěšením, že Vás dnes mohu pozvat na výstavu významného sklářského výtvarníka - Pavel Hlava - Sklo. Slavnostní zahájení proběhne tentokrát ve čtvrtek 9. května 2013 v 17 hodinv Muzeu a Pojizerské galerii. Jste všichni srdečně zváni!

poslední komentáře

 - Re: Re: Re: Re:... 12.6.2007 23:16:36, (Osmý div světa - Hrad Trosky)
 - Re: Re: Re: Re: Těžb... 15.5.2007 7:53:13, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Re: Re: Těžba v ... 8.5.2007 13:37:50, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Plakánek a jeho ... 25.4.2007 8:29:10, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Plakánek a jeho deva... 24.4.2007 20:27:33, (Údolí Plakánek zdevastované)


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -