12.7.2024

RajNet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 281 lidí.

Počet přístupů

12159

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama

 
domény - webhosting - serverhosting
 
Výlety na kole

23.8.2013 - * moh - Rubrika: Různé
Kostelíkem sv. Vavřince zněl zpěv a varhaní hudba
Tatobity – V pestré nabídce letních koncertů v Českém ráji ani letos nescházela možnost setkání s vážnou hudbou v kostelíku sv. Vavřince v Tatobitech. Tamní Občanské sdružení Dědina si tentokrát pozvalo na sobotní podvečer 17. srpna mladou sopranistku Veroniku Vildmanovou a varhanici Zdeňku Nečesanou. Obě dámy nejdříve uvítal předseda sdružení Petr Pešek. Zdeňka Nečesaná v krátkosti uvedla dramaturgii následujícího koncertu duchovní hudby.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
9.8.2013 - * moh - Rubrika: Různé
Jak jsem objevil v Libošovicích zvoníky
Hrad KostLibošovice – Sluncem zalité Libošovice hostily před týdnem - v sobotu 3. srpna - už II. sjezd rodáků a přátel. Vše se odehrávalo na uzavřené návsi a v jejím nejbližším okolí. A když se člověk ponořil do probíhajícího programu brzo zjistil, že je v plně v režii zkušené a obětavé knihovnice Aleny Pospíšilové a její rodiny.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
28.7.2013 - * moh - Rubrika: Různé
OTEC FRANTIŠEK SLOUŽIL POUTNÍ MŠI NA VYSKŘI
VYSKEŘ – V pátek 26. července v podvečer sloužil tradiční poutní mši v malé obecní kapličce na vyskeřské Hůře rovenský farář František Kocman. Svátek sv. Anny si přišlo připomenout přibližně na šedesát účastníků ze širokého okolí. Zastavila se i starostka Vyskře Doubravka Fišerová, poznal jsem poutníky z Hrubé Skály, Troskovic a z dalších míst Turnovska. Paní Alena Pospíšilová z Malechovic současně letáčkem zvala na setkání rodáků a přátel v Libošovicích příští sobotu.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
19.4.2013 - * moh - Rubrika: Různé
Dobrácký drak na Troskách s jarem ožívá
Troskovice – Dvouhlavý drak na venkovní terase v Hotelu Trosky s lepším počasím pomalu ožívá. Zatím ještě pořádně nesupí, ale už netrpělivě čeká, až bude moci po dlouhé zimě ukázat , co umí...
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
24.2.2013 - * moh - Rubrika: Různé
Bývalý zlatokop se zastavil u Studničků v Tatobitech
František Nekovář : Diamanty jsem odmítal
TATOBITY : Ve čtvrtek 21. února - dlouho do noci - se v restauraci U Studničků zvědavým posluchačům představil bývalý exulant a také odvážný prospektor Ing. František Nekovář. Jen malokterý našinec se může pochlubit tím, že mu rukama prošly desítky kilogramů vytěženého surového zlata... Snad i víc. Na besedu si afrického cestovatele, ale z části i dobrodruha Františka Nekováře pozvalo Občanské sdružení Dědina.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
4.2.2013 - * moh - Rubrika: Různé
Turnovský spolek rodáků hodnotil uplynulý rok
Turnov – V hotelu Karel IV se v sobotu 2. února odpoledne uskutečnila valná hromada známého Spolku rodáků a přátel Turnova. Mezi účastníky se přišel podívat senátor Jaromír Jeřmář a jednání pozdravila i turnovská starostka Hana Maierová.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
28.1.2013 - * moh - Rubrika: Různé
Bývalý zlatokop z Afriky přijede pod Kozákov
Afrika – Tatobity : Odvážný podnikatel a trochu dobrodruh Ing. Frank Nekovář bude hvězdou večera v hostinci U Studničků v Tatobitech. Aktivní Občanské sdružení Dědina si krajana pozvalo na čtvrteční večer 21. února, aby vyprávěl o svých velkolepých záměrech.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
28.11.2012 - * moh - Rubrika: Různé
DOKUMENT NÁVRATY KRAJANA V PREMIÉŘE V HNANICÍCH
HRUBÁ SKÁLA – Filmový dokument o velkém mecenáši a také vlastenci Bohuslavu Janu Horáčkovi - nazvaný NÁVRATY KRAJANA, bude mít premiéru při mikulášském setkání seniorů s vedením obce 7. prosince v Hnanicích.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
30.10.2012 - * moh - Rubrika: Různé
Rybáři museli dvakrát šlapat blátem
Věžický rybník – Nad vypuštěným Věžákem ještě ležela mlha a ranní tmou se už kolem hráze pohybovali rybáři. Ze svých aut si vyndavali potřebné nádobíčko, další si oblékali vysoké holínky, známé prsačky, pláště a nezbytné klobouky.. Muži patří pod středisko Březina - Rybářství v Chlumci nad Cidlinou.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
15.10.2012 - * moh - Rubrika: Různé
DOMOVNÍK Z KAMPY BAVIL TATOBSKÉ
TATOBITY - Známý divadelní i televizní herec a v poslední době režisér dabingu a nakladatel- Václav Knop si v minulý dnech večer na dvě hodinky odskočil z Prahy do Tatobit. V hostinci U Studničků rozdával zajímavé postřehy ze svého kumštýřského života. Za pozváním stojí občanské sdružení Dědina. Václav Knop po skončení svého vystoupení - jako správný domovník – rychle spěchal domu na Kampu, kde nyní bydlí. Říkal, že musí dohlédnou na partaje! Jan Werich se mu zase nějak toulá...A Meda Mládková si potřebuje někam uložit pár cenných obrázků...
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
30.9.2012 - * moh - Rubrika: Různé
Petr Pešek znovu pozval herce Václava Knopa
Tatobity – Předseda Občanského sdružení Dědina v Tatobitech a navíc i principál tamního divadelního spolku PETR PEŠEK si na čtvrteční veřer (4.října) pozval přítele VÁCLAVA KNOPA. Je to už druhá beseda, kterou v Tatobitech známý český herec a turnovský rodák absolvuje.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
23.7.2012 - * moh - Rubrika: Různé
PRAMEN OD HRUDKY NAPÁJÍ SKAUTSKÝ TÁBOR
Hrubá Skála – Už druhý týden funguje skautské táborové středisko poblíž rybníku Hrudka. Přes občasnou nepřízeň počasí si základna skautů z Českého Dubu žije pravidelným rytmem. Však si také louku pod lesem natolik oblíbili, že už sem v létě jezdí více než deset roků.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
5.10.2011 - * moh - Rubrika: Různé
Vyšla publikace o lidové architektuře Českého ráje
LIBUŇ – Místní akční skupina (MAS) Brána do Českého ráje stála u zrodu nové barevné publikace o lidové architektuře zdejšího kraje. Její křest se uskutečnil během tradičního Libuňského pozdravení a jarmarku v sobotu 1.října na bývalé libuňské faře. Během malé slavnosti se zároveň křtila i námětově stejná kniha ale z oblasti Pošumaví, kde rovněž působí MAS Pošumaví.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
2.10.2011 - * moh - Rubrika: Různé
Nad Rváčovem se nesl hlas zvonu
RVÁČOV – Za velké účasti veřejnosti se ve středu 28. září přesně v 17 hodin znovu rozezněl v tamní osadní zvoniče zvon Václav. Všem lidem zvěstoval novinu, že se bude pravidelně ozývat ve sváteční a nedělní poledne. Zásluhu na tom mají členové sboru dobrovolných hasičů(SDH) a Městský úřad v Lomnici nad Popelkou, který nejdříve finančně podpořil rekonstrukci přibližně stoleté zvoničky. Zvon nese jméno Václav a pochází ze zvonařské dílny Šidlikovských z Lomnice nad Popelkou.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář

 

 

editoriál

Na hrad jdeme,ale průvodce nepotřeb ujeme
Vážení čtenáři a milé čtenářky, také vám ta věta v titulku připadá nesmyslná? No mě příliš smyslu nedává. Bohužel je to věta,kterou stále častěji slýcháme ,my lidé od památek , a teď se podržte ... od učitelů a učitelek,kteří jezdí se školními výlety. A ještě má věta obměnu : ,,Na hrad nepůjdeme, protože tam nic k vidění není a jenom chtějí drahé vstupné,které dávají kdo ví kam." K čemu nám tito ,,vzdělanci" vychovávají dětičky,když s nimi vlezou na nádvoří památky, nechají to tam okouknout, vyfotí se s nimi u tabule a pak zavelí odchod? No ke kulturnosti, péči o kulturní dědictví, k úctě k naší zemi a její bohaté historii určitě ne. Vždycky mám chuť těmto ,,pedagogům" doporučit návrat do školy a nebo jim navrhnout týden dobrovolnické služby na památce, aby viděli,kam jdou peníze ze vstupného a co práce dá jen uklidit po neukázněném školním výletu. Začíná červen, měsíc výletů, co už tak trochu voní prázdninami. Tak Vám všem přeji krásné léto, pěkné počasí a nám lidem z hradů, zámků, mlýnů, statků, skanzenů ,galerií ... co nejméně ,,přechytralých vzdělanců". Talli

31.5.2013

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

>>KONFERENCE<<


Program Konference OS Trosky 2014

Přihláška na XI.konferenci Pam. péče v občanské společnosti Trosky 2014

*

Soutěž Vezmi žlutou barvičku...

>>ZA POVĚSTMI<<


Za pověstmi Českého ráje

Kam pro bonusy

Od Ještěda k Troskám


Seznam komisních prodejců
Ceník inzerce
Obsah sborníku č.4/2009 prosinec

Rozhledna Dubecko


Rozhledna Dubecko 2008.

kultura Rovensko


Kultura a sport.

kultura Semily


Kultura a sport.
Prázdniny.

kultura Žel. Brod


Kultura a sport.

kultura Jilemnice


Kultura a sport.

kultura Lomnice n.P.


Kultura a sport.

kultura Vysoké n.J.


Muzeum Vysoké n. J.

kultura Turnov


Kultura a sport
Hlasy a ohlasy
Knihovna

dále z kultury

Poutní koncert v kostele sv. Václava Na Týně v Rovensku pod Troskami - v sobotu 27.9.2014 od 17.00 hod. více na www.rovensko.cz
Turnov - Město Turnov si dovoluje pozvat na tradiční rozsvícení vánočního stromu, které se letos uskuteční v sobotu 30. listopadu od 16:00 hodin na náměstí Českého ráje.
---
Tradiční Svatováclavská pouť v Rovensku pod Troskami: 27.9. - 29.9.2013. POuťové atrakce na náměstí, komorní koncert v kostele sv. Václava, výstava vláčků k výročí 110 let místní dráhy Jičín Turnov, burza a výstava filatelistů, občerstvení zajištěno. Těšíme se na vaši návštěvu.
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29.9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod. Více na: www.rovensko.cz
Vlastivědné museum pro Vysoké nad Jizerou a okolí Vás srdečně zve na výstavu „Jaroslav Skrbek“.Výstava přináší ze sbírky musea v roce 125. výročí jeho narození výběr z díla vysockého akademického malíře a grafika Jaroslava Skrbka (* 7. 1. 1888 v Poniklé, + 28. 12. 1954 v Praze) od soboty 1. 6. 2013 do neděle 29. 9. 2013. Otevřeno denně mimo pondělí od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin.
Mnichovo Hradiště - Výstava Putování za předky je otevřena až do 30. června -V městském muzeu je od soboty 6. dubna 2013 otevřena výstava s názvem Putování za předky. Pracovníci muzea ji připravili ve spolupráci s Českou genealogickou a heraldickou společností (ČHGS) v Praze. Členové ČHGS vytvořili úvodní panely, na nichž se návštěvníci seznamují s možnostmi, jak pátrat po svých předcích, získají informace o matrikách, jejich rozdělení, uložení i o různých druzích matričních zápisů. Vystaveny jsou zajímavě výtvarně zpracované rodokmeny i rodokmeny známých osobností, např. Bedřicha Smetany či Karla Jaromíra Erbena.
Mnichovo Hradiště - Muzeum bude otevřeno večer 31. 5. od 18 do 23 hodin. Vy, kdož nás navštívíte, se přenesete do doby 1. republiky a stanete se turisty přijíždějícími do Mnichova Hradiště. Poznáte zajímavosti města a vydáte se na fiktivní výlet k Drábským světničkám – obřímu modelu v prostorách muzea. Zde se dozvíte spoustu informací o tomto skalním útvaru, jeho okolí a čekají na vás i další překvapení!
ZÁVĚREČNÝ KONCERT ZUŠ SEMILY - Koncert žáků Základní umělecké školy Semily pro širokou veřejnost. Účinkují mladí zpěváci, hudebníci, tanečníci, recitátoři a herci. V sále KC Golf Semily od 18.00 hod.
KUMBURSKÉ VÍTÁNÍ LÉTA
Pozvánka na výstavu do muzea v Jilemnici KDO SI HRAJE NEZLOBÍ
Semily -Vážení přátelé výtvarného umění, je mi potěšením, že Vás dnes mohu pozvat na výstavu významného sklářského výtvarníka - Pavel Hlava - Sklo. Slavnostní zahájení proběhne tentokrát ve čtvrtek 9. května 2013 v 17 hodinv Muzeu a Pojizerské galerii. Jste všichni srdečně zváni!

poslední komentáře

 - Re: Re: Re: Re:... 12.6.2007 23:16:36, (Osmý div světa - Hrad Trosky)
 - Re: Re: Re: Re: Těžb... 15.5.2007 7:53:13, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Re: Re: Těžba v ... 8.5.2007 13:37:50, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Plakánek a jeho ... 25.4.2007 8:29:10, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Plakánek a jeho deva... 24.4.2007 20:27:33, (Údolí Plakánek zdevastované)


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -