12.7.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 228 lidí.

Počet přístupů

12106

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 26.5.2004 Rubrika: Historie kraje

Po Zlaté stezce Českého ráje – V
     Historické putování podle průvodce ČESKÝ RÁJ - ZLATÁ STEZKA ČESKÉHO RÁJE (vydal mezi válkami Klub československých turistů, župa Českého ráje v Turnově) jsme přerušili v Prachovských skalách. Po zaslouženém odpočinku můžeme pokračovat na náročnější, ale o nic méně krásnou část výletu po Zlaté stezce.

     4. DEN: Prachovské skály. Podrobnosti v Průvodci. Z Turistické chaty (nebo z Jičína) podle červené značky Pelíškův most, koupaliště. Hrad Pařez. Stopy tvrze se světnicemi ve skále vytesanými. Hrdoňovice 6 km, zastávka trati Ml. Boleslav-Libuň-Stará Paka. Trosky 514 m n.m., 12 km, majetek KČST. Velkolepá zřícenina hradu na čedičové skále. Pensionát s noclehárnou. Značené cesty turistické všemi směry. Hrubá Skála 400 m n.m., 18 km, zámek, původně hrad, založený asi r. 1350 Hynkem z Valdštejna. Kostel. Pensionát, noclehy. V nejbližším okolí Myší díra, lesní hřbitůvek, Adamovo lože a Dračí skály. Mariánská skála 19 km. Odbočka z hlavní cesty asi 1 hodiny, nejkrásnější vyhlídka. Bukovina 360 m n.m., 20 km, myslivna s parkem, cizokrajné lesní stromy. Skalní město hruboskalské 21 km. Bludiště skal podivuhodných útvarů, jímž prochází Angrova turistická stezka z Valdštejna do Sedmihorek. Horolezecké partie. Valdštejn 400 m n.m., 23 km. Hrad založený ve XIII. století předkem rodu Valdštejnského. Most s barokními sochami, kaplička s obrazem Jana Křtitele, kostel sv. Jana Nep. Vyhlídka k Ještědu, Kozákovu a Troskám. Hlavatice 380 m n.m., 24 km, skála upravená na rozhlednu. Rozhled přes Turnov daleko na hory pohraniční. Občerstvení. Turnov město, zastávka trati Hradec Králové-Jičín-Turnov 26 km. Turnov náměstí 263 m n.m., 27 km. Noclehárny KČST.

     5. DEN: Turnov náměstí značka červená. Farářství, městský sad. Rozcestí červené značky k Malé Skále a Šimákovou cestou na Kozákov. Jdeme červenou značkou vlevo sadem do údolí Jizery a po lávce přes Jizeru do obce Dolánky 2 km. Zastávka dráhy (Liberec)-Turnov-Stará Paka-Pardubice. Drábovna 7 km, skupina vysokých pískovcových skalních stěn. Cestou nádherné vyhlídky do hlubokého údolí, jímž si Jizera razí cestu v podobě písmene S. Frýdštejn 10 km, zřícenina hradu v majetku KČST. Vranov 11 km, památníky vynikajících mužů. Vranové-Malá Skála 13 km. Letovisko. Malá Skála-Vranové nádraží 260 m n.m., 14 km. Sokol 559 m n.m. 16 km, strmý zalesněný vrch s Tyršovým památníkem. Překrásná vyhlídka do údolí maloskalského a na Krkonoše. Besedice 17 km, obec s letními byty. Koberovy 19 km, ves, začátek hřebene Kozákova s osadou Hamštejn. Železný Brod 23 km. Noclehárna KČST, letní byty.

     6. DEN: Ze Železného Brodu červeně značenou Riegrovou stezkou turistickou po pravém břehu Jizery k ústí řeky Kamenice. Po mostě přes Kamenici Podspálov 3 km, zastávka motorových vlaků trati Železný Brod-Tanvald-Šumburk n. D. Hydrocentrála, Crhova chata s hostincem. Odbočka vlevo Palackého stezka do Navarova (zřícenina hradu) a na Muchov s chatou KČST. Semily 9 km, horské průmyslové městečko, rodiště Riegrovo. Přes Jizeru Semily-Podmoklice nádraží 335 m n.m., 10 km. Kozákov 743 m n.m., 18 km. Nejvyšší bod Českého ráje. Úchvatný rozhled. Na jihozápadním úbočí naleziště polodrahokamů (jaspisů, karneolů, achátů, chalcedonů, amethystů, chrysolitů) a českých granátů. Lyžařský a plachtářský terén. Riegrova turistická chata KČST s rozhlednou. Křižovatka turistických cest. Silniční spojení ze Semil.

     7. DEN: Z Kozákova značka červená vede k východu ze dvou třetin po hřebenu s nádhernou vyhlídkou na Krkonoše i do kraje. Košov 14 km, ves na silnici z Lomnice n. P. do Jinolic, kde ústí na státní silnici Jičín-Turnov. Nade vsí v lese Kozlov, nepatrná zřícenina hradu. Tábor 682 m n.m., 16 km. Chata KČST Ignáce Hornycha a Tichánkova rozhledna KČST s rozhledem na Krkonoše a po celém Českém ráji, jakož i na Jizerské, Lužické, Orlické a Železné Hory, Hejšovinu, Středohoří a za jasného dne až ku Praze. Lyžařský terén. Silniční spojka k okresní silnici Jičín-Lomnice n. P. Ploužnice, zastávka trati Ml. Boleslav-Libuň-Stará Paka. Klepanda 22 km, výletní hostinec, v létě autobus ČSD do Jičína. Odtud odbočka 11 km Kumburk 640 m n.m. Zřícenina hradu KČST. Z Kumburku pokračuje červená značka do Nové Paky 6 km a dále přes Pecku ke Zvičině. Nová Paka jest stanicí dráhy Liberec-Turnov-Hradec Králové-Pardubice. Zlatá stezka však pokračuje z Klepandy na Bradlec 23 km, zřícenina hradu KČST, založeného 1322 Lemberky. V okolí naleziště polodrahokamů a českých granátů. Kartouzy-Valdice 28 km. Trestnice, původně klášter. Zastávka trati Hradec Králové- Jičín-Turnov. Libosad 29 km. Valdštejnská logie, obora přístupná. Lipovým stromořadím k pomníku Havlíčkovu v Jičíně 31 km. Noclehárny KČST. Drahou ku Praze, Hradci Králové a k Turnovu."

     Tady putování končí a zájemci mohou využít další cesty v jednotlivých sešitech. Stejně jako je Zlatá stezka pojata v porovnání s dneškem daleko šířeji, jsou také do Českého ráje zahrnuty oblasti, které tak dnes vnímány nejsou, např. Podještědí, okolí Bezdězu atd. Jedná se o koncept, který se z historických důvodů nenaplnil. Český ráj v něm nebyl považován za solitérní, byť svým způsobem výjimečný region, ale za integrální součást "turistického prostoru" celé Československé republiky. Atribut "Zlatá" v pojmenování stezky neměl pouze dekorativní smysl. Určitě měl zdůraznit důležitost této turistické komunikace a možná nevědomky odkazoval na význam středověkých obchodních cest. Teprve dnes, když se ohlédneme zpátky a uvědomíme si kontext doby, musíme ocenit věcnost, s kterou autoři průvodce vytvořili. Ač bezpochyby měli rádi svůj kraj, nepodlehli planému lokálpatriotismu a právě tím vyzvedli hodnoty, pro které se Český ráj stal turistickým regionem.

Jan Štěpánek
info@vyletynakole.net


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -