12.7.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 345 lidí.

Počet přístupů

12216

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 8.9.2004 Rubrika: Cykloservis

Létají v tom jeřábi?
     Poprask kolem cyklistů v Českém ráji vyšuměl. Přešly prázdniny a na první pohled se moc nezměnilo.

     Potěšilo cykloznačení na polní cestě od Příhraz kolem Žabakoru k Březině a do Olšiny. Blíží se podzim a s ním asi další jednání o cyklistice. Po květnovém semináři uvedla totiž Správa CHKO na nových internetových stránkách, že "stávající vyznačené cyklotrasy byly prohlášeny jako stabilizované, až na následující - cyklotrasa 4007 přes Záborčí, cyklotrasa 4009 - úsek kolem Komárovského rybníka (Branžež) a cyklotrasa 4078 - úsek Valdštejn - Hrubá Skála. V těchto případech bude probíhat jednání s vlastníky, obcemi a dalšími dotčenými subjekty."

     Snaha zrušit cyklostezku v okolí Komárovského rybníka byla a nejspíš znovu bude zdůvodňována ochranou přírody, konkrétně jeřába popelavého. Jak stezka skutečně vypadá, dokládají následující fotografie. Začíná v Nové Vsi u campu [1] přezdívaného "Peklo" v lese u rybníka. Na camp navazuje další zástavba [2], která tu za účelem rekreace pracujících vyrostla v 70. a 80. létech. Takto využívanou plochu trasa lemuje ve své první třetině. Dál pokračuje lesem a ústí na něco jako polní cesta. [3] Poslední třetina vede podle dalších chat na okraji Srbska [4] a podle rekreačního střediska "Ráj".

     Ani v jedné části není cyklostezka v kontaktu s rybníkem a s přilehlými mokřady. Z obou stran slouží jako příjezdová komunikace k rekreačním zařízením. V úseku dlouhém zhruba 500 m a daleko od vodní plochy vede po okraji navazujících luk, dál už stojí chaty. Rovnou u rybníka naopak leží navštěvovaný camp s koupalištěm a na protilehlém břehu další jménem "Křineč". Trasu kromě lidí na kolech využívají převážně pěší, protože se jedná o nejkratší spojku Srbska s Novou Vsí a s koupalištěm. Ojediněle tady můžete potkat také jezdce na koni a v horším případě motocykl nebo automobil. Kdysi funkční závory dnes vjezdu nebrání. Přímo po lese a po loukách nejezdí cyklisté, zato se tu hojně vyskytují rekreanti, houbaři apod. Poloha cesty je dobře patrná z mapy. [5]

     Požadavek na zrušení cyklostezky vzbuzuje pochyby, zda jeho autoři lokalitu a provoz v ní vůbec znají. Pochybnosti narostou, když údaje o místě konfrontujeme s informacemi o jeřábovi popelavém a jeho zvyklostech. Bylo by velmi neobvyklé, kdyby jako teritorium obsadil právě jedno z nejvíce navštěvovaných míst v Českém ráji, vydržel v něm přes sezónu až do doby odletu a příště se sem vracel. Na přelomu února a března, kdy jeřábi většinou přilétají, je v oblasti sice klid, ale také vůbec žádní nebo zanedbatelné množství cyklistů. Těch několik výjimek, kterým se chce mrznout, jezdí z Branžeže do Srbska po relativně sjízdné silnici a ne po cyklostezce, na které je led se sněhem nebo bláto a často obojí. Průjezdnost stezky se zlepší až po delším období teplého počasí, to už se okolo rybníka pohybují výletníci, chataři atd.

     Na oficiálních stránkách Natura 2000 se o jeřábech mj. uvádí: "První hnízdění v novodobé historii (pozn.: na území České republiky) bylo prokázáno až v 80. letech 20. století. Od té doby byla objevena hnízda nebo mláďata na několika dalších lokalitách v západních, severních a středních Čechách. Dnes již tradiční a početně nejvýznamnější takovou oblastí jsou rybníky a podmáčené lesy na Českolipsku. Vhodné prostředí jeřáb nalézá i v Chebské pánvi, ve Šluknovském výběžku a na Nymbursku. Zcela nově hnízdí i v Jizerských horách na česko-polské hranici. Přes tyto údaje patří jeřábi u nás mezi velmi vzácné hnízdící druhy, jejichž počet je odhadnut na 5 až 10 párů, ale existuje perspektiva mírného šíření." Za tzv. ptačí oblasti v rámci systému Natura 2000 byly pro jeřáby popelavé navrženy a schváleny Českolipsko (Dokeské pískovce a mokřady) a Rožďalovické rybníky.

     Další lokality, které jeřábi občas navštíví, jako jsou Branžež, Žabakor a jiné po různých koutech republiky, evidentně nebyly shledány významnými. A jejich význam nehodnotili žádní "nepřátelé přírody", ale ornitologové a Státní agentura ochrany přírody a krajiny. Režim v ptačích územích Natura se sice od režimu v chráněných krajinných oblastech liší, pochyby však přetrvávají: na stránkách České ornitologické společnosti nejsou jeřábi popelaví v roce 2001 v lokalitě Branžež zmiňováni, také v roce 2003 tady není uváděno ani jedno pozorování. V letošním roce byli viděni dvakrát: 28. března 2 exempláře sedající na podmáčenou louku, kde v roce 2002 údajně hnízdili, a 12. dubna, kdy provozovali svatební tanec.

     Zdá se, že z pozorování dvou ptáků byl vyvozen požadavek uzavřít danou cestu cyklistům. Nikoliv jiným uživatelům, ani v určitém období. O omezení dalších rušivějších aktivit se zřejmě neuvažuje. "Kola plaché ptáky ruší," prohlásila paní Dr. Šoltysová, vedoucí Správy CHKO pro Mf Dnes z 31. března. Zapomněla dodat: Když tam ti ptáci náhodou zaletí a nevyruší je něco jiného. Podle tvrzení představitelů CHKO cyklisté o nic nepřijdou, trasa bude pouze přeložena na druhý břeh rybníka. Poněkud jinak by celá věc vyzněla, kdyby bylo po pravdě řečeno: trasa bude přeložena na silnici, po které v cyklistické sezóně jezdí množství automobilů. Silnice slouží jako příjezd od Mnichova Hradiště, resp. od Kněžmostu k hradu Kost, do Sobotky a dál do Českého ráje. Silně se tak zvýší riziko kolizí a dopravních nehod zejména pro rodiče s dětmi.

     Nechci spekulovat, jaké jsou skutečné motivy pro zrušení cyklostezky. Jeřábi v tom s vysokou pravděpodobností nelétají. Nezbývá než doufat, že situaci realisticky zhodnotí účastníci avizovaných jednání.

Jan Štěpánek
info@vyletynakole.net


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentáře

Jedlička - Poprask vyšuměl ? - 9.9.2004 18:39:15
Jedlička - Poprask vyšuměl ? - 9.9.2004 18:39:33
Jirka - Stezka - 13.9.2004 16:32:55
Ťuk - Ujeli? - 14.10.2004 14:35:31

 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -