12.7.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 331 lidí.

Počet přístupů

12203

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 29.4.2007 Rubrika: Ochrana přírody

Plakánek podruhé
     Kromě přírodních půvabů nabízí letos zjara naučná stezka údolím Plakánek v okolí Pilského rybníka několik témat k zamyšlení. Po vytěžení části stromů a křovin ze dna a ze strání pod skalami je údolí prosvětlené a přiblížilo se své historické podobě.

     V rámci těžby byl omezen nebo zlikvidován invazní trnovník akát. Nové paseky vlastník pozemků oplotil a po dohodě se správou CHKO chystá výsadbu v souladu s tzv. přirozenou druhovou skladbou dřevin. Návštěvníci údolí narazí na rozježděnou a poničenou cestu jako na všech místech, kde se kácelo. Za sucha není cesta právě pohodlná, za mokra bude lepší se údolí vůbec vyhnout. Ale i cestu vlastník přislíbil po skončení prací uvést do původního stavu. Přesto by měl nynější stav Plakánku vést k zamyšlení a napříště snad také k realismu na všech stranách.

Reservace

     Ve stanovisku správy CHKO Český ráj k provedené těžbě je mj. uvedeno: "I když se lokalita nachází v přírodní rezervaci, v I. zóně CHKO, tak péče o lesy probíhá dle schváleného LHP (pozn. - lesního hospodářského plánu), ke kterému se Správa CHKO může vyjadřovat a je na vlastníkovi a státní správě lesů, zda požadavky orgánu ochrany přírody na základě jeho závazného stanoviska zapracuje..."

     Nepochybuji o vyjádření správy CHKO, že z hlediska stávající legislativy bylo a je vše v pořádku. Je-li však uplatnění požadavků orgánu ochrany přírody závislé na dobré vůli dalších subjektů, pak mají takové požadavky leda dekorativní význam. V čem spočívá zmiňovaná "závaznost"? Má vůbec smysl sepisovat takové papíry?

     Pes je patrně zakopán v příslušné legislativě a v ustálené praxi, která připouští, aby v přírodní reservaci měly přednost lesní hospodářské plány. Čím se pak ve skutečnosti (ne ve Sbírce zákonů) liší takto chráněné území od hospodářského lesa, obzvlášť když holinu je vlastník povinen podle lesního zákona do dvou let zalesnit a je opět výhradně na jeho dobré vůli, aby z 95% nevznikla tolik kritizovaná monokultura? Nebo byl zákonodárce přesvědčen, že máme na území republiky až příliš mnoho chráněných území s finančně zajímavým množstvím dřeva a tímto usnadnil život třeba Lesům ČR? Nebo se tím stát vyhnul kompenzacím za omezené nakládání se soukromým majetkem v případě, že se o něj jedná?

Natura

     Při přípravě soustavy Natura 2000 se Plakánek ocitl na seznamu podle evropské Směrnice o stanovištích (92/43/EHS) neboť se zde vyskytuje kapradinka vláskatec tajemný /Trichomanes speciosum/. Na webu Natura 2000 se o dané lokalitě mj. píše:
CZ0214025 - Údolí Plakánek • Kvalita a význam: Jedná se o méně významnou poměrně slabou populaci Trichomanes speciosum v rámci CHKO Český ráj i z hlediska rozšíření druhu na území ČR.
• Zranitelnost: Ohrožení můžou představovat velkoplošné holoseče v lesních porostech, které můžou vést ke změně mikroklimatu, dále pak táboření, zakládaní ohňů, a "ukládaní "odpadků do skalních štěrbin. Jinak není druh pro svou nenápadnost na navržené lokalitě ohrožen.
• Management: Protože se jedná o lokalitu, která je součástí CHKO a přírodní rezervace, je třeba dodržovat management lesních porostů dle platného Plánu péče pro tato CHÚ. Ten nepřipouští žádnou rozsáhlejší těžbu (max. do 0,5 ha) nebo je možné ponechat příslušné porosty zcela bez zásahu. Kontrolovat a postihovat nepovolené táboření a pálení ohňů v lese.

     Nechme stranou jinak zajímavou otázku, proč je vůbec na seznamu uváděna lokalita s "méně významnou a slabou populací" a to i v lokálním měřítku. Buď se tedy vytěžení části porostů, pálení klestí a odkrytí skal vláskatce nedotkne, potom je stanovení území a podmínek ochrany přinejmenším nepřesné. Nebo naopak vláskatec nepřežije, nic výjimečného se nestane a údolí bylo do soustavy Natura navrženo pro větší slávu Českého ráje a navrhovatelů. Odborníci jistě bedlivě zvážili, jaké důsledky může odkrytí skal pro vláskatce v budoucnu mít.

Režim

     Před třemi roky byla na Rajnetu a dalších serverech vedena diskuse o cyklistice v Českém ráji. Správa CHKO v ní zastávala názor, že provozování jízdy na kole ničí Český ráj, a snažila se cyklisty vytlačit na silnice. Jedním z míst, která byla přetřásána, byl právě Plakánek. Přitom cyklistům lze při troše střízlivosti přičítat pouze škody vznikající erozí cest a v ojedinělých případech také okolního terénu.

     Pokud nějaké erozní škody na cestě způsobili cyklisté a ne od poslední války zanedbávaná údržba, dnes na tom skutečně nesejde. Stačí si do Plakánku zajít nebo si prohlédnout fotodokumentaci na Rajnetu či na Interregionu. Navíc v komentářích k článku "Údolí Plakánek zdevastované "uvádí p. Hoření, že "... cesta údolím Plakánek je v majetku společnosti Kinský dal Borgo, a.s. - tedy oni si poškodili svou vlastní cestu." Potom je těžko k pochopení, proč se proti cyklistům v Plakánku angažovala právě Správa CHKO a za část peněz, kterými je financována ze státního rozpočtu namísto přírody chránila majetek soukromého subjektu.

Mediální péče

     Patrně se na zklamání ze současného stavu Plakánku podepsal až příliš viditelný rozdíl mezi skutečností a jejím mediálním obrazem. Stalo se módou nejen této sezóny, že záležitosti týkající se přírody a životního prostředí podávají média značně nekriticky. (Např. jakýkoliv přírodní jev je vždy "unikátní", přírodu – ať jde o pohazování odpadků nebo v Českém ráji rytí do skal apod. - poškozují "turisté" a nikoliv vandalové atd. atd.) Není se čemu divit - v mediální době ekologismus postupně nahrazuje náboženství i se souborem rituálů a zjevených pravd, o kterých se nediskutuje. Z chráněných území byl vytvořen fetiš a nemalá část veřejnosti se nechala přesvědčit, že se tam smí chodit pouze po špičkách.

     Pokud tedy někdo bral zcela vážně, co bylo o Plakánku z různých zdrojů tvrzeno, těžko se asi srovná s tím, že je dnes vlastně všechno v pořádku. Ne poprvé se ukázalo, že platná legislativa staví státní ochranu přírody před nutnost rozeznávat dvojí přírodu nebo na ni uplatňovat dvojí metr. Jeden pro hospodařící, investující a obecně vlivné subjekty a druhý pro zbytek společnosti. V praxi jsou pak ochranářská opatření často vedena jen vůči těm, kteří nemohou vyvinout dostatečně silný protitlak, což je nijak neorganizovaná a tudíž málo vlivná většina obyvatelstva.

     Je věcí vkusu, zda vyčištění Plakánku prospělo nebo naopak. A za dalších deset až dvacet roků nebo o hodně dříve si už na dnešní stanoviska a diskuse nikdo ani nevzpomene.

Jan Štěpánek

Zvýraznění v textu: redakce RajNetu

Jan Štěpánek
info@vyletynakole.net


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -