12.7.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 233 lidí.

Počet přístupů

12111

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 11.5.2004 Rubrika: Historie kraje

Po Zlaté stezce Českého ráje – II
     Podruhé se začítáme do historického průvodce ČESKÝ RÁJ - ZLATÁ STEZKA ČESKÉHO RÁJE, kterého vydal Klub československých turistů, župa Českého ráje v Turnově v období mezi válkami...     O tom, jak dobře autoři vytipovali očekávanou klientelu a znali její potřeby, vypovídá obsah úvodního sešitu. V něm jsou uvedeny údaje o zajímavostech, které mohou turisté vidět kolem železničních tratí při příjezdu vlakem, a zvláštní kapitola je věnována informacím užitečným pro návštěvníky cestující automobilem. Nechybí vstupní informace o Českém ráji, kterou naše putování do historie zahájíme.

     "Českým rájem nazýváme svérázný, veselý i zadumaný kraj podél střední Jizery v Čechách s jejími přítoky. Jest to oblast, jejíž hospodářskými a kulturními středisky jsou města Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Turnov, Želez. Brod a Semily na Jizeře, Rovensko pod Troskami, Sobotka, Jičín a Lomnice n. Pop. na východě, Český Dub a Bělá pod Bezd. na západě. Severní hranice tohoto území, utvořená ze žuly a břidlic již v době prahorní, dosahuje značné výšky horami Ještědem (1013 m), Kopaninou (655 m) a Černou Studnicí (873 m). Severovýchodní okraj na Semilsku náleží mladšímu útvaru permskému, jež se prozrazuje červení svých pískovců a sahá až k řadě starších sopečných vyvřelin melafyrových Kozákova (743 m), Tábora (682 m), Bradlce (557 m) a Kumburku (640 m). Odtud k jihozápadu prostírá se rozsáhlá, většinou pískovcová pláň, jež vznikla na dně bývalého mořského zálivu v době útvaru křídového. Tato ohromná deska pískovcová byla však pozdějšími výbuchy a výrony čediče na mnohých místech zdvižena a zprohýbána, někde dokonce i proražena a rozlámána, čímž vznikly jednak nové hory a vrchy (Kozákov, kde čedič prorazil starší melafyr, naleziště polodrahokamů, Trosky, Veliš, Vyskeř, Mužský s čedičovou hůrkou, Káčov, Baba, Bezděz (znělec), Čertova zeď aj.), jednak ony pověstné pískovcové útvary, tvořící na mnohých místech Českého ráje tichá skalní města a bludiště (Skalní město hruboskalské, Rotštejn a Klokočské skály u Turnova, Drábovna, Vránov, Kalich a Suché skály na Maloskalsku, Prachovské skály u Jičína, skály na Mužském u Mnich. Hradiště, Kost u Sobotky aj.). Další rozmanitosti nabyla krajina, když řeka Jizera a její pobočky po ústupu ledovců vymlely si v ní své cesty. Menšími změnami, způsobenými vlivy povětrnostními (déšť, vítr, teplo a mráz) nabyl povrch Českého ráje nynější své podoby.

     Rozsáhlé lesy pokrývaly břehy řek a úbočí hor. Nesčetné skalní sluje staly se skrýší nejen divoké zvěři, ale patrně již v době ledové pravěkému člověku. Z mladší doby Jičínskoneolithické pocházejí zbytky sidlišť při Jizeře. Z doby tzv. přechodní pocházejí stopy po obyvatelích, kteří asi měli své středisko ve skalních hradištích Mužského. Hojné zbytky sídel z pozdější doby lužické a slezské jsou památky po obyvatelích neznámého původu, kteří asi byli odtud vytlačeni lidem slovanským, s nímž se shledáváme v Českém ráji na počátku doby historické. V X. stol. jest území Českého ráje již pod panstvím knížete pražského, který založil pro správu kraje župní hrad Boleslav Mladý. Slavné i trudné doby vlasti připomínají četné staré hrady, které jsou oblíbenými turistickými cíli, neboť vedle vzpomínek na zašlé věky skýtají i utěšené výhlídky do kraje plného neobyčejných krás přírodních. Avšak i výstavné zámky, výtvarně jedinečné lidové stavby dřevěné a v městských museích nashromážděné památky práce a umění zdejšího obyvatelstva upoutají pozornost hostů. Ale i současný život domácího lidu není bez zajímavostí. V úrodných rovinách, počínajíc pod Turnovem, na Hradištsku, v Boleslavsku a Jičínsku živí se obyvatelstvo hlavně pokročilým zemědělstvím. Ve vyšších polohách nad Turnovem dávají chudá políčka jen poskrovnu žita, ovsa a brambor, takže majitelé jsou nuceni hledati si obživu v průmyslu, který jest rovněž osobitý pro Český ráj. Jest to kamenářství, tj. broušení a rytí pravých drahokamů a výroba jejich imitací na Turnovsku, a sklářství na Turnovsku, Maloskalsku a Železnobrodsku, kterážto odvětví průmyslová poskytují většině obyvatelstva zaměstnání domácké nebo v továrnách. Továrny různých jiných oborů jsou hlavně v městech Českého ráje. Z kdysi slavného vývozního průmyslu textilního zbyly továrny u Mladé Boleslavi, v Turnově, v Žel. Brodě, v Semilech a v Lomnici n. P. Strojírny v Mladé Boleslavi (proslulá automobilka), v Jičíně a v Turnově, výroba obuvi v Mnichově Hradišti, zboží rákosové v Bakově atd.

     Jest tedy Český ráj krajem nejvýš svérázným a doporučuje se k vděčným vycházkám a výletům, jichž nekonečnou řadu lze podnikati z každé téměř stanice a zastávky železnic tudy probíhajících. Dobré silnice umožňují shlédnouti automobilistům v jednom dni množství krajinných krás a vniknouti do nejpůvabnějších míst Českého ráje. Cesty pro pěší tury jsou upraveny a pečlivě označeny odbory Klubu čs. turistů, které podají na požádání i podrobnější informace zvláště pořadatelům větších výprav ve věci cestovních plánů, ubytování, stravování aj. Všude v Českém ráji lze dostati levné letní byty v hotelích, pensionátech nebo v soukromí. V hostincích lze se levně a dobře stravovati. Obyvatelstvo jest vlídné a ochotné k hostům a hledí jim pobyt všemožně zpříjemniti.

Těšíme se na návštěvu! - Vítejte nám! - Hore zdar!"

(Pokračování příště.)

Jan Štěpánek
info@vyletynakole.net


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -