12.7.2024

RajNet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čte 338 lidí.

Počet přístupů

12209

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem


ISSN 1213-449X

spolupracujeme

Výlety na kole
***
Boleslavské Estránky
CzList Travel

***
Talli-skvělá ženská

FORPSI - webhosting, serverhosting, domény

FORPSI - webhosting, serverhosting, domeny

Fichtl klub Český ráj


Pamětihodnosti, přírodní zajímavosti, lidová architektura, možnost
ubytování

poznejte Český ráj za 99 Kč

domény - webhosting - serverhosting

Holiday Tour - chalupy, chaty, priváty, rekreace, dovolenáTOP.ER.CZ - český toplist přístupů

Paraskupina ANTIMONY
 
AVANTÝRA
Nekuřácká kavárna
a čajovna v Železném Brodě

 
RESTAUROVÁNÍ NÁBYTKU
Sluka
 
Malá Skála
 
Prackov
 
Vyhlídkové lety - Letiště Mnichovo Hradiště
 
 

reklama

Oficiální informační a zpravodajský server

Českého ráje


PRIMADOVOLENA.CZ - Přehled ubytování ČESKO-SLOVENSKO

RESTAUROVÁNÍ STAROŽITNOSTÍ A HISTORICKÉHO NÁBYTKU. LADĚNÍ A SERVIS PIANIN A KŘÍDEL.

>>> UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI <<<

11.5.2016 - L. Sluka - Rubrika: Region
Cena Toma Stopparda za rok 2015 pro Petra Holmana za Březiniana II
Literární historik a editor, bohemista, indolog, hudebník a cestovatel Petr Holman, který před nedávnem oslavil své pětašedesáté narozeniny, převezme Cenu Toma Stopparda za rok 2015 ve čtvrtek 26. května 2016 v 17 hodin v primátorské rezidenci (budova Městské knihovny, Mariánské náměstí 1, Praha 1).
Počet komentářů 0 I ***
31.12.2014 - L. Sluka - Rubrika: Region
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Na prahu 3. tisíciletí - v letech 1998 – 2000 - byl renovován a po 60-ti letech znovu otevřen veřejnosti pozdně barokní zámek Dětenice. Tato kulturní památka leží na okraji Českého ráje. Bohaté sbírky a nádherné interiéry stojí za shlédnutí. Aktualizováno pro rok 2015
Počet komentářů 24 I ***
13.9.2013 - * moh - Rubrika: Region
Z obnoveného kostelíčku v Prackově se ozval hlas zvonku
Prackov pod Kozákovem - V neděli 8. září asi hodinu po poledni se z Prackova pod Kozákovem ozvalo klinkání malého zvonku. Jeho vyšší bronzový hlas dával tímto na srozuměnou, že kaple Panny Marie je po celkovém zrestaurování opět přístupná dobrým a vnímavým lidem. Postarala se o to výjimečná komunita lidí - Občanské sdružení za záchranu kapličky na Prackově, které vzniklo před třemi lety jako spolek rodáků, občanů a přátel této podkozákovské osady.
Počet komentářů 0 I ***
12.9.2013 - * moh - Rubrika: Zajímavosti
Výprava za libošovických zvonem Prokopem
Libošovice - Na pozvání zvoníka Lukáše Kučery jsem v minulých dnech absolvoval malou výpravu za velkým zvonem libošovického kostela sv. Prokopa. Doprovázel nás ještě Míra Vaněk, který pečuje o webové stránky www.libosovice.cz, a tak mu nic nesmí ujít. Cesta byla tradičně poměrně náročná.
Počet komentářů 0 I ***
23.8.2013 - * moh - Rubrika: Různé
Kostelíkem sv. Vavřince zněl zpěv a varhaní hudba
Tatobity – V pestré nabídce letních koncertů v Českém ráji ani letos nescházela možnost setkání s vážnou hudbou v kostelíku sv. Vavřince v Tatobitech. Tamní Občanské sdružení Dědina si tentokrát pozvalo na sobotní podvečer 17. srpna mladou sopranistku Veroniku Vildmanovou a varhanici Zdeňku Nečesanou. Obě dámy nejdříve uvítal předseda sdružení Petr Pešek. Zdeňka Nečesaná v krátkosti uvedla dramaturgii následujícího koncertu duchovní hudby.
Počet komentářů 0 I ***
9.8.2013 - * moh - Rubrika: Různé
Jak jsem objevil v Libošovicích zvoníky
Hrad KostLibošovice – Sluncem zalité Libošovice hostily před týdnem - v sobotu 3. srpna - už II. sjezd rodáků a přátel. Vše se odehrávalo na uzavřené návsi a v jejím nejbližším okolí. A když se člověk ponořil do probíhajícího programu brzo zjistil, že je v plně v režii zkušené a obětavé knihovnice Aleny Pospíšilové a její rodiny.
Počet komentářů 0 I ***
28.7.2013 - * moh - Rubrika: Různé
OTEC FRANTIŠEK SLOUŽIL POUTNÍ MŠI NA VYSKŘI
VYSKEŘ – V pátek 26. července v podvečer sloužil tradiční poutní mši v malé obecní kapličce na vyskeřské Hůře rovenský farář František Kocman. Svátek sv. Anny si přišlo připomenout přibližně na šedesát účastníků ze širokého okolí. Zastavila se i starostka Vyskře Doubravka Fišerová, poznal jsem poutníky z Hrubé Skály, Troskovic a z dalších míst Turnovska. Paní Alena Pospíšilová z Malechovic současně letáčkem zvala na setkání rodáků a přátel v Libošovicích příští sobotu.
Počet komentářů 0 I ***
7.7.2013 - * moh - Rubrika: Zajímavosti
Hnízdící poštolky se prozradily křikem
TURNOV - Vysoko nad poslední řadou oken s ozdobnými šambránami a římsami - na domě – tvořící nároží Nádražní ulice - se ozýval divný křik. Až po chvíli jsem objevil, že tam jsou za štukovou výzdobou u hnízda tři ptačí mláďata. A právě při jejich krmení rodiči se ozýval takový pronikavý až třepotavý křik. Byl hlasitější než okolní městský ruch.
Počet komentářů 0 I ***
27.6.2013 - * moh - Rubrika: Odjinud
Zdeněk Troška znovu navštíví skanzen v Přerově
Přerov na Labem – Přestože – co nevidět - vládu nad školou převezmou letní prázdniny, ve staré školičce v Polabském skanzenu zavládne nezvyklý ruch. Ve dnech 27. a 28. července 2013 tam bude mít hlavní slovo prázdninový pedagog a režisér Zdeněk Troška. Po loňském úspěchu si připravuje další diktát z češtiny. Účastníci vědí, že si vloni museli oživit své znalosti při skloňování osobního zájmena , tedy používání slovíček a větných spojení - mě i mně.
Počet komentářů 0 I ***
3.6.2013 - * moh - Rubrika: Region
Od krystalek ke tranzistorákům a superhetům...
Lomnice nad Popelkou: Vstupní hala Městského muzea a galerie se po deseti letech opět proměnila ve velký rozhlasový salon. Jak už náš server RAJNET informoval, v neděli 2. června tu byla zahájena výstava k 90. výročí prvního pravidelného rozhlasového vysílání na našem území – nazvaná HISTORICKÁ RÁDIA. (Rok před tím zahájil vysílání rozhlas ve Velké Británii.)
Počet komentářů 0 I ***
30.5.2013 - * Talli - Rubrika: Region
Řidiči pozor v Turnově - počítejte s uzavírkami ulic
Odbor správy majetku informuje veřejnost, že z důvodu realizace finálních povrchů komunikací v okolí Mariánského kostela v Turnově v rámci rekonstrukce ulice 28. října dojde k uzavření některých ulic pro veškerou dopravu. převzato z www.turnov.cz
Počet komentářů 0 I ***
30.5.2013 - * Talli - Rubrika: Region
Plyšové štěstíčko v Klokočí
Vážení milovníci plyšových medvědů , zveme Vás na II.ročník výstavy Plyšové štěstíčko, přijďte se podívat na hrad Rotštejn na soukromou sbírku medvídku a medvědů ve dnech 1.-2.června 2013. Vzhledem k počasí se výstava koná na obecním úřadě v Klokočí
Počet komentářů 0 I ***
24.5.2013 - * Talli - Rubrika: Region
Výstava k 90. výročí Československého rozhlasu.
V době od 2. června do 28. července letošního roku pořádá Městské muzeum a galerie Lomnici nad Popelkou výstavu historické radiotechniky a příbuzných oborů ze sbírek dlouholetého lomnického sběratele pana Jana Drahoňovského st. Akce se koná u příležitosti 90. výročí Československého rozhlasu a je v pořadí třetí výstavou tohoto charakteru ve zmíněné instituci.
Počet komentářů 0 I ***
22.5.2013 - * Talli - Rubrika: Region
Zveme vás na Dvořákův festival 2013
Pokud hledáte Dvořákův Turnov a Sychrov, jste správě. I když proč byl tento festival přejmenován, mi zůstalo záhadou.
Na nejrůznějších místech Libereckého kraje se ve dnech 1. – 23. června 2013 uskuteční koncerty a další akce v rámci 58. ročníku Dvořákova festivalu – klasicky i trochu jinak. Ten byl dříve znám pod názvem Dvořákův Turnov a Sychrov, avšak stále je jeho spolupořadatelem Město Turnov a ZUŠ Turnov.
Počet komentářů 0 I ***


 

 

editoriál

Na hrad jdeme,ale průvodce nepotřeb ujeme
Vážení čtenáři a milé čtenářky, také vám ta věta v titulku připadá nesmyslná? No mě příliš smyslu nedává. Bohužel je to věta,kterou stále častěji slýcháme ,my lidé od památek , a teď se podržte ... od učitelů a učitelek,kteří jezdí se školními výlety. A ještě má věta obměnu : ,,Na hrad nepůjdeme, protože tam nic k vidění není a jenom chtějí drahé vstupné,které dávají kdo ví kam." K čemu nám tito ,,vzdělanci" vychovávají dětičky,když s nimi vlezou na nádvoří památky, nechají to tam okouknout, vyfotí se s nimi u tabule a pak zavelí odchod? No ke kulturnosti, péči o kulturní dědictví, k úctě k naší zemi a její bohaté historii určitě ne. Vždycky mám chuť těmto ,,pedagogům" doporučit návrat do školy a nebo jim navrhnout týden dobrovolnické služby na památce, aby viděli,kam jdou peníze ze vstupného a co práce dá jen uklidit po neukázněném školním výletu. Začíná červen, měsíc výletů, co už tak trochu voní prázdninami. Tak Vám všem přeji krásné léto, pěkné počasí a nám lidem z hradů, zámků, mlýnů, statků, skanzenů ,galerií ... co nejméně ,,přechytralých vzdělanců". Talli

31.5.2013

TIP

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
***

webkamery

Mladá Boleslav
Jičín
Trosky-podhradí

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

>>KONFERENCE<<


Program Konference OS Trosky 2014

Přihláška na XI.konferenci Pam. péče v občanské společnosti Trosky 2014

*

Soutěž Vezmi žlutou barvičku...

>>ZA POVĚSTMI<<


Za pověstmi Českého ráje

Kam pro bonusy

Od Ještěda k Troskám


Seznam komisních prodejců
Ceník inzerce
Obsah sborníku č.4/2009 prosinec

Rozhledna Dubecko


Rozhledna Dubecko 2008.

kultura Rovensko


Kultura a sport.

kultura Semily


Kultura a sport.
Prázdniny.

kultura Žel. Brod


Kultura a sport.

kultura Jilemnice


Kultura a sport.

kultura Lomnice n.P.


Kultura a sport.

kultura Vysoké n.J.


Muzeum Vysoké n. J.

kultura Turnov


Kultura a sport
Hlasy a ohlasy
Knihovna

dále z kultury

Poutní koncert v kostele sv. Václava Na Týně v Rovensku pod Troskami - v sobotu 27.9.2014 od 17.00 hod. více na www.rovensko.cz
Turnov - Město Turnov si dovoluje pozvat na tradiční rozsvícení vánočního stromu, které se letos uskuteční v sobotu 30. listopadu od 16:00 hodin na náměstí Českého ráje.
---
Tradiční Svatováclavská pouť v Rovensku pod Troskami: 27.9. - 29.9.2013. POuťové atrakce na náměstí, komorní koncert v kostele sv. Václava, výstava vláčků k výročí 110 let místní dráhy Jičín Turnov, burza a výstava filatelistů, občerstvení zajištěno. Těšíme se na vaši návštěvu.
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29.9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod. Více na: www.rovensko.cz
Vlastivědné museum pro Vysoké nad Jizerou a okolí Vás srdečně zve na výstavu „Jaroslav Skrbek“.Výstava přináší ze sbírky musea v roce 125. výročí jeho narození výběr z díla vysockého akademického malíře a grafika Jaroslava Skrbka (* 7. 1. 1888 v Poniklé, + 28. 12. 1954 v Praze) od soboty 1. 6. 2013 do neděle 29. 9. 2013. Otevřeno denně mimo pondělí od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin.
Mnichovo Hradiště - Výstava Putování za předky je otevřena až do 30. června -V městském muzeu je od soboty 6. dubna 2013 otevřena výstava s názvem Putování za předky. Pracovníci muzea ji připravili ve spolupráci s Českou genealogickou a heraldickou společností (ČHGS) v Praze. Členové ČHGS vytvořili úvodní panely, na nichž se návštěvníci seznamují s možnostmi, jak pátrat po svých předcích, získají informace o matrikách, jejich rozdělení, uložení i o různých druzích matričních zápisů. Vystaveny jsou zajímavě výtvarně zpracované rodokmeny i rodokmeny známých osobností, např. Bedřicha Smetany či Karla Jaromíra Erbena.
Mnichovo Hradiště - Muzeum bude otevřeno večer 31. 5. od 18 do 23 hodin. Vy, kdož nás navštívíte, se přenesete do doby 1. republiky a stanete se turisty přijíždějícími do Mnichova Hradiště. Poznáte zajímavosti města a vydáte se na fiktivní výlet k Drábským světničkám – obřímu modelu v prostorách muzea. Zde se dozvíte spoustu informací o tomto skalním útvaru, jeho okolí a čekají na vás i další překvapení!
ZÁVĚREČNÝ KONCERT ZUŠ SEMILY - Koncert žáků Základní umělecké školy Semily pro širokou veřejnost. Účinkují mladí zpěváci, hudebníci, tanečníci, recitátoři a herci. V sále KC Golf Semily od 18.00 hod.
KUMBURSKÉ VÍTÁNÍ LÉTA
Pozvánka na výstavu do muzea v Jilemnici KDO SI HRAJE NEZLOBÍ
Semily -Vážení přátelé výtvarného umění, je mi potěšením, že Vás dnes mohu pozvat na výstavu významného sklářského výtvarníka - Pavel Hlava - Sklo. Slavnostní zahájení proběhne tentokrát ve čtvrtek 9. května 2013 v 17 hodinv Muzeu a Pojizerské galerii. Jste všichni srdečně zváni!

poslední komentáře

 - Re: Re: Re: Re:... 12.6.2007 23:16:36, (Osmý div světa - Hrad Trosky)
 - Re: Re: Re: Re: Těžb... 15.5.2007 7:53:13, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Re: Re: Těžba v ... 8.5.2007 13:37:50, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Plakánek a jeho ... 25.4.2007 8:29:10, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Plakánek a jeho deva... 24.4.2007 20:27:33, (Údolí Plakánek zdevastované)


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -